Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dursun Çiçek'ten TRT'ye dava

05.01.2010 13:44
Çiçek, TRT-2 televizyon kanalında yayınlanan haberlerde ''onur ve şerefi rencide edildiği'' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

''İrticayla mücadele eylem planı'' başlıklı belgede imzası bulunduğu iddia edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, TRT-2 televizyon kanalında yayınlanan haberlerde ''onur, şeref ve saygınlığının rencide edildiği'' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik tarafından hazırlanan suç duyurusu dilekçesinde, 11 Kasım 2009 tarihinde, Dursun Çiçek'in İstanbul'da Cumhuriyet Savcılarınca yapılan sorgusu devam ederken, TRT-2 televizyon kanalındaki alt yazıda ''Albay Dursun Çiçek, tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edildi'' şeklinde haberin yayınlandığı öne sürüldü. ''Kesinleşmemiş mahkeme kararları hakkında lehte ve aleyhte mütalaa yayınlamanın yasaklandığı, yasağın zaman ve konu itibariyle sınırlandığı'' ifade edilen dilekçede, kanunun yargıyı etkileyici yayın yapmayı suç saydığı ifade edildi.

Dilekçede, TRT-2'de 10 Aralık 2009 tarihindeki gece bülteninde ''PKK terör örgütü tarafından üstlenilen Tokat Reşadiye'deki terör saldırısına'' ilişkin haberde de Albay Çiçek ile ilgili ifadelere yer verildiği iddia edildi.

Söz konusu haberlerle ''Çiçek'in onur, şeref ve saygınlığının rencide edildiği'' savunulan dilekçede, haberlerin yayınlanmasında sorumluluğu bulunan kişilerin ''Yargı görevi yapanı etkileme'', ''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'', ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' ve ''hakaret'' suçlarından cezalandırılması talep edildi.
Dursun Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik, söz konusu haberler nedeniyle TRT'yi, RTÜK'e de şikayet etti.

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri