Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Günay'ın Ağca ve TRT tepkisi

13.11.2010 00:12
Günay, TRT'ye çıkan Mehmet Ali Ağca için, 'Şiddetle eleştiriyorum ve bağışlamayacağım. Sorumlular için takibat isteyeceğim' dedi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, TRT'ye çıkan Mehmet Ali Ağca için, 'Şiddetle eleştiriyorum ve bağışlamayacağım. Sorumlular için takibat isteyeceğim' dedi.

Günay, "Şiddetle eleştiriyorum, bağışlamayacağım" dedi. Ertuğrul Günay, "Sorumlular için takibat (kovuşturma) isteyeceğim" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mehmet Ali Ağca’nın TRT’de televizyon programına çıkmasını, "Şiddetle eleştiriyorum. Mehmet Ali Ağca, Türkiye’nin yüzünü çeşitli olaylarda kızartmış bulunan bir insandır" sözleriyle değerlendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen "Türk Edebiyatı Kıbrıs’ta" etkinliğinin kapanış törenine katılan Günay, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Günay, Mehmet Ali Ağca’nın TRT’de bir televizyon programına katılması ve kitabının tanıtımının yapılmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Şiddetle eleştiriyorum. Mehmet Ali Ağca, Türkiye’nin yüzünü çeşitli olaylarda kızartmış bulunan bir insandır. TRT gibi bir özerk devlet kurumuna, bir yayına konuk edilmesi de kitabının tanıtımına, bu yayının vesile yapılması katiyen bağışlamayacağım bir davranıştır. Bunun sorumluları hakkında Türkiye’ye döndüğüm zaman takibat isteyeceğim" dedi.

"Takibatın TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile mi ilgili olacağı" sorusuna ise Günay, "Bu programın sorumlusu kimse" yanıtını verdi.

Bakan Günay, bir başka gazetecinin, "Ayasofya’da bazı gruplar namaz kılmak istiyor. Bunun üzerine yürüyüş yaptılar bazı gruplar. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Biz Ayasofya çevresinde namaz kılınabilecek olan ayrıca içerisinde de namaz kılınmaya has edilmiş olan özel bölümler var. Bu mekanları ayrıca dünyanın en büyük cami var, Ayasofya’ya 50 adım mesafede Sultanahmet Camii. Yani sorun çıkarmasın kimse. Ayasofya içinde (illa başımızı secdeye koymak istiyoruz) derlerse ayrıca orada da köşede bir ’Hünkar Mahfili’ denilen bir mekan var. İstiyorlarsa burada yapabilirler. Biz kimsenin ibadetiyle ilgili bir engelleme getirmek istemiyoruz. 1500 yıllık bir mekanı, geleceğe tartışma vesilesi yapmadan taşımak istiyoruz. Geçen bayramda arkadaşlar bizi anlayışla karşıladılar. Bayramlar, sorun çıkarma değil, sorunların çözüldüğü, yeni tartışmaların ortaya çıkması değil, paylaşma vesilesidir. Herkesten bu anlayışı da rica ediyorum. İslam dininin temel emirlerinden birisi zorlaştırmayın, kolaylaştırın..."

Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri