Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT' de Kürtçe reklama izin

26.08.2009 11:06
TRT'de artık farklı dilde reklam yayını da yapılabilecek

TRT Kürtçe kanal atağından sonra bir atılımı da reklam konusunda yaptı. Bundan böyle reklamlar Kürtçe hazırlanabilecek ancak sadece kendi dil ve lehçede yayın yapan kanalda yayınlanabilecek.

TRT Reklam Yönetmeliği'ne göre, farklı dil ve lehçelerle yayın yapan kanallar içinde o dil ve lehçede reklam yapılabilecek. Bu tür reklamlar sadece ait olduğu kanalda yayımlanacak.

Resmi Gazete'de yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kurumun radyo, televizyon ve diğer medya araçlarında yayınlanacak reklamlarda, kurum ile reklam veren müşterilerin uyması gereken kurallara ilişkin usul ve esasları düzenliyor.


REKLAMA MÜDAHALE YETKİSİ KURUMDA

Kurum, gerektiğinde reklam kabul etmeyebilecek. Kabul ettiği reklamın yayınını durdurabilecek veya yayından kaldırabilecek.

İÇKİ, SİGARA VE İLAÇ YASAĞI YİNE VAR

Reçete ile satışına izin verilen ilaçlar, alkollü içkiler, sigara ve tütünler, yapımı, sağlığı koruma standartlarına uymayan gıda maddeleri, eş bulma veya mektuplaşma kuruluşlarının hizmetleri ile benzeri ürün ve hizmetlerin reklamı kabul edilemeyecek.

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI İLE İLGİLİ ŞARTLAR

Özel eğitim ve öğretim kurumlarının yaptıkları eğitim ve öğretimle ilgili olarak bu kurumların adını, adresini, ücretini, konusunu, programını, kurs ve öğretim devrelerini belirten reklamlar yalnız radyo yayınlarında yer alabilecek. Televizyonda ise kurum adı verilmeden kitap, dergi ve basılı yayınlarının reklamları yapılabilecek.

Reklam tarifeleri Kurumun internet sitesinde yayımlanacak. Kurumun yurt dışına yönelik yayın yapan radyo istasyonları ve televizyon kanalları, internet, internet tv, mobil tv ile teleteks yayınlarında, yayının yöneldiği ülkelerin ve milletlerin özelliklerine göre yabancı dillerde reklam yayını yapılabilecek.

Farklı dil ve lehçelerle yayın yapan kanallar içinde o dil ve lehçede reklam yapılabilecek. Bu tür reklamlar sadece ait olduğu kanalda yayımlanacak.

Kurum, bu Yönetmeliğin uygulama esaslarına ilişkin alt düzenleme yayımlayabilecek.

Yönetmelikle, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Reklam Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce başlatılmış olan iş ve işlemler, yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerine göre sonuçlandırılacak.

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri