Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT personeline sansür

10 Ekim 2008 / 10:25
TRT, sansürü bu kez kurum çalışanına uygulandı. TRT personeli, hükümeti kötüleyecek mail, sms gönderemeyecek!
TRT, sansürü bu kez kurum çalışanına uygulandı. Resmi Gazete'de yayımlanan 'TRT Kurumunda Memur Statüsünde İstihdam Edilen Personel Yönetmeliği'ne göre TRT çalışanlarının Genel Müdür İbrahim Şahin ve AK Parti hükümetini 'kötüleyici mahiyette' e-posta göndermesi, cep telefonundan mesaj atması ve faks çekmesi yasak!

TRT çalışanlarının üyesi olduğu Haber-Sen, geçmiş yıllarda TRT'deki uygulamalara yönelik çok sayıda eylem yaptı. 2006'da TRT çalışanlarının da aralarında bulunduğu sendika üyeleri TRT'de 'sansür ve baskı' olduğunu savunarak TRT'nin Harbiye'deki binasının önünde pankart açmış ve sloganlar atmıştı.

Resmi Gazete de yayımlanan yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 'Grev ve Eylem Yasağı' başlığında düzenlenen 27. maddenin ikinci fıkrasında şu yasak getirildi:

“Kurum personeli ülke ve kurum yönetimini kötüleyici mahiyette e-posta, SMS (cep telefonu iletisi), faks göndermek, medya araçlarından yayın yapmak, pankart dolaştırmak, broşür ve el ilanı dağıtmak veya yapıştırmak gibi toplu ya da ferdi hiçbir eylemde bulunamaz.” Aynı yasaklama, 'sözleşmeli personel yönetmeliğine de konuldu.

PERSONEL MAİLLERİ ENGELLENDİ

Kurumun 'server'ine şifre koyup 'KESK', 'Haber-Sen' ve 'İbrahim Şahin' gibi sözcüklerin yazılı olduğu metinleri engellediler. Hatta g-mail ve yahoo'yu da engellediler. Bu yüzden çalışanlar mağdur oldu. Bu uygulamanın açık ifadesi, 'Haber-Sen yasaktır' demek. Onu yapamayacakları için böyle yaptılar. Bu çağdışı, komik ve zavallı metni hazırlayanların TRT'yi nasıl yönetmek istedikleri ortada. TRT'nin başında küçük bir Recep Tayyip Erdoğan görüyoruz.” (Radikal)
Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri