Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT'de Kürtçe yayın

30 Mayıs 2008 / 11:56
TRT'de 24 saat Kürtçe yayın.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen TRT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 6. maddesi üzerinde verilen önergeyle, maddenin başlığı “TBMM ve açıköğretim yayınları ile eğitim ve öğretim amaçlı yayınlar ve diğer yayınlar' şeklinde değiştirildi.

Bu önergeyle, TRT'nin, Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapmasına imkan tanınmış oldu. Böylece TRT'de 24 saat Türkçe dışında, Kürtçe, ya da başka bir dil ya da lehçede yayın yapılabilecek.

Meclis Genel Kurulu'nda TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarısının 6'ncı maddesine Kürtçe yayın için “Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yayın yapılabilir” ifadesinin eklenmesi konusunda AK Parti ve DTP'nin önergeleri birleştirilerek görüşüldü.

Görüşmeler sürerken MHP'liler, “Türkçe, yanı sıra bir dil değildir, esas dildir” gerekçesiyle önergeye karşı çıktı. MHP'li milletvekillerinin sert muhalefetine rağmen, Meclis Genel Kurulu'nda, TRT'nin Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde yayın yapmasına imkan tanıyan önerge kabul edildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri