Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT'de Tuncay Güney şov

15 Ocak 2009 / 01:49
Dokuz yıl önceki sorgu kasetinin ortaya çıkmasından sonra, Tüm kanalların peşinden koştuğu Tuncay Güney TRT'yi seçti.
Tuncay Güney, ilk kez TRT ekranında canlı yayına çıktı. Güney Ergenekon'a bulaşmak istemiyorum dedi!
2001 yılında polise ifade verirken çekilmiş görüntüleriyle soruşturmaya yön veren Güney TRT2'de yayınlanan Büyüteç programına yaşadığı Kanada'dan canlı olarak konuk oldu.

Programa ayrıca Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu'nda görev alan Mehmet Elkatmış, Fikri Sağlar ve gazeteci Şamil Tayyar da katıldı.

Tuncay Güney'in açıklamalarının satırbaşları şöyle:

SABANCI AİLESİ SUİKASTİ BİLİYOR

Özdemir Sabancı öldürüldükten sonra tam üç ay sonra beni Sakıp Sabancı aradı ve onunla görüştüm. Bu görüşmenin istihbarat kayıtları ve röportaj kayıtları da var. Bu konuda hatta kendisi bana çeşitli istihbarat görevlileriyle ilişkisi olduğunu söyledi ancak bunu burada açıklamam da mümkün değil. Sabancı ailesi suikastle ilgili tüm detaylar bilgi dahilindedir. Ancak eğer kamuoyu bu konuda bilgi edinmek istiyorsa bu konuda tüm röportajlar kasete alınmıştır.

DENİZ BAYKAL'A İMA!

12 Eylül'den sonra marjinal gruplar kontrol altına alınmıştır. Fikri Bey, hala Deniz Baykal konusunda eğer hala bilgisi olmadığını söylüyorsa bu konuda çok önemli bilgileri saklıyor demektir. Mahir Kaynak bu konuda tüm bilgileri bilmektedir. Eğer Kaynak deşifre olmasaydı o zaman bir sol partinin genel başkanı olacaktı. Ancak kendisi deşifre oldu. Şimdi Deniz Baykal bir genel başkanlık görevi yürütüyor. Anlıyacağınız üzerine herkes görevini yapıyor.

SAĞLAR DOĞRULADI MI?

Fikri Sağlar: Tabii ben bir çok şeyi biliyorum. Evet ben bir çok şeyi biliyorum ancak bazı bilgileri kendime saklıyorum. Bu konuda Türkiye'de kimsenin can güvenliği yok! Siz kendinizi atmışssınız ancak biz burada yaşıyoruz.

Tuncay Güney: Sizi buraya davet ediyorum. Ben ölmekten korkuyorum Türkiye'ye demokrasinin geleceği yok. Sizde buraya gelin!

Fikri Sağlar: Benim aile mezarlığım burada! O yüzden Türkiye'de yaşamak istiyorum.

BANKA HORTUMLARINA DİKKAT!

Dünyada bu aylarda bir ekonomik kriz rüzgarı esiyor. Türkiye'de ise zaten banka hortumlarında yaşanmıştı. Bunlara bakarsanız o dönem bankaları siyasi güçler desteklemiştir. Tansu Çiller severiz ya da sevmeyiz ancak devalasyon yapmak zorunda kaldı. Banka hortumlamalarıyla ilgili bir çok bilgi dosyalarda mevcuttur. Fikri Sağlar, bu konularını bildiğine eminim.

ÖRGÜTÜN FİNANSI NEDİR?

Bu uyuşturucu konusunda iki ülkenin bilgisi vardır. Bunların ilki İran'dır. Bu konuda derler ki Amerikadır. Bu konuda en iyi bilgi bankası Almanya'dır. Eğer devlet bu konuyu eğer biliyorsa Almanya'ya başvurması gerekir.

İKİ YIL SONRA NE YAPACAK?

Tuncay Güney: Şamil Bey, genel yayın yönetmeni olursa sanırım bana bir iş verirseniz. Türkiye'ye gelmeyi düşünmüyorum.

Şamil Tayyar: Eğer Türkiye'ye gelişiniz benim genel yayın yönetmenliğime bağlısıyla bu zor.

Tuncay Güney: Pasaportumun süresi de biteribilir, bu konuda avukatlarım gerekli girişimleri yapacaktır. Şimdilik Türkiye'ye gelmeyi düşünmüyorum. İnsanları özledim, o hoşgörüyü özledim. Buraya Roma medeniyeti diyorlar, bizdeki hasbialite en çok özlediğim şey. Çok uzun yıllar gurbette yaşayanlar bunu özleyebilir.

POLİS BANA İŞKENCE YAPTI

Polis beni apartopar alınca ne olduğumu şaşırdım. Bunların üzerine bir ton hakaret olunca ne devlet televizlonu olabilirsiniz ancak bunu saklamaya gerek yok. Polisin geçmişte işkence yaptığı televizyonlarına da yansıdı. Bunu ben bir fiil yaşadım. Sekiz dokuz gün sonra ifade verdim. Soruyorlar ben de cevaplıyorum. Görüyorsunuz kontrol bana geçti. Burada yemekten yataktan bahsediyorum. Hergün bana boğaça veriyorlardı bir de meyve suyu.

En büyük sorun ise bu konuda hiçbir şey bilmemeleriydi. Uluslararası konularda konuşuyorken bana somut bilgi ver diyorlar.

Şunu söylesenize. Polis cahildi ve birşey soramadılar. Onlar o kadar bilgisizdi ki ben o konuda siyasal profesördüm. Bunlar birşey bilmiyorlardı.

Ben eğer Kanada'ya gelmeden önce işkence görmemiş olsaydım bu ifadeleri kabul ederdim. Ben diyorum ki ortada işkenve var. Ben bu ifadeleri kabul etmiyorum. Bana karşı bir şefkatte gösterilmiş değil. Ben sürekli kendimi savunuyorum. Kasetlerimin de yayınlanmasını ben öyle değerlendiriyorum.

Tuncay Güney: Bu ifadeleri kabul etmiyorum.

Şamil Tayyar: O zaman mahkemenin temel dayanağını kabul etmemiş oluyorsunuz.

Tuncay Güney: Ben diyorum ki herkes devlet sırrı. Yolsuzluk, terör devlet sırrı. Bugün Tuncay Güney devlet sırrı olmasın. Herkes baskı yapıyorsa yargı olarak çıkarın kardeşim benim kasetlerimi. Ben bu konuda öyle bakıyorum, çıkarın kasetleri tabular yıkılsın.

ERGENEKON VE SUSURLUK İÇ İÇE Mİ?

Tuncay Güney: Daha önce söyledim. Susunluk Ergenekon'un babasıdır. Bunu inkar etmenin alemi yok. Fakat sekiz yıldır hiçbir hükümet neden birşey yapmamış bunu sorgulamak gerekir.

Şamil Tayyar: Ergenekon'un çekirdek kadrosu diyorsunuz. Bu gün boyunca yayınlandı! Bu isimler çok baba isimler. Sorgu kasetlerinde bir ve iki numara var mı?

Tuncay Güney: Yok iki numara yok. Çünkü sormamışlardı.

Şamil Tayyar: O isimler arasında 1 numara var mı?
Bu konuda herhangi bir cevap vermek istemiyorum. Deşifre etmek de istemiyorum.

Tuncay Güney: Benim arşivimde Beka'ya Suriye'ye gidenlerin isimleri var mı? Bunların dışındakiler neden deşifre edilmiyor. PKK'nın kongresine katılanlar var neden deşifre edilmiyor. O zaman onları da açıklayın.

Şamil Tayyar: Kasetlerde çok da işkence görmüşe benzemiyor.

Tuncay Güney: Bakın ben biraz önce söyledim işkence gördüm. Bugün için bir suçlama yapamam ama geçmişte ben yaşadım bunu. Zaten açıkça söyledim ben polisten intikamımı alıyorum Adil Saçan'dan diye.

Unutmayın ki Susurluk bir hükümeti yıktı Ergenekon'da bir hükümeti yıkabilir.

BULUNAN SİLAHLAR

Ben bu konuda silahların çok ciddi olduklarını sanmıyorum. Çünkü bunlar çok küçük silahlar. Bundan sonra bir araştırma varsa güvenlik teşkilatı görebilir. Bende sizin gibi televizyonlardan izliyorum.

YALÇIN KÜÇÜK DOĞRU SÖYLEMİYOR

Yalçın Küçük yeni söyledi. Suikast haberini ben söyledim dedi ancak doğru söylemedi. Türkiye'den birisi bunu söylemişti. Avrupa'dan da mesaj Suriye'ye gitmişti.

Öcalan dünyaya ayak uyduramadı. Kendi içindeki Ergenekon'dan bahsediyor. Gördüğümüz PKK'lılar asıl PKK'lılar değil. Öcalan yakalanmış ancak PKK devam etmiştir.

EYMÜR'LE BİR İLGİM YOK

Mehmet Eymür'le ilgili benim bir ilgim yok kavgamda. Mehmet Eymür'ü bilmiyorum kendisi de açıkladı. Uzaktan yakından tanımıyorum. MİT çok kötü bir kurum olarak gösteriliyor. Devletin jandarması neyse MİT'te odur. Orada da vatan evlatları çalışıyor.

Fikri Sağlar: Burada ben bir düzeltme yapmak istiyorum. Ben Allah'tan ve karımdan başka birşey yok. Bunu ben şöyle söyledim. Türkiye'de kimsenin can güvenliğim yok dedim.

Fikri Sağlar: Peki orada nasıl geçiniyorsunuz?

Tuncay Güney: Sayın Ertuğrul Özkök yazdı bunu. Ben burada sokakta kalmışım. Burada havalar -10'ları gösteriyor. Bayramda da yazdılar altın tespihlerim varmış. Onları da satmak istemiyorum. Ertuğrul Özkök'ten bir villa parası bekliyorum. Susurluk'ta Veli Küçük'ü ilk arayan Ertuğrul Özkök'tür. Eğer saldırmaya devam ederlerse bizde başka biçimde saldırmaya devam edeceğim.

Ertuğrul Bey gönderecektir vicdanı vardır.Mutlaka gönderecektir bekleyeceğim
Kaynak:
Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri