Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT'den Hürriyet'e Sert TEKZİP

16 Ocak 2009 / 19:11
Hürriyet Gazetesin'de yer alan bir haberden dolayı TRT çok sert bir tekzip yayınladı. "İzlemeden duyumlarla yazısını yazmış...", "TRT’yi karalamak hukuki bir suçtur..."
İşte Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan o tekzip metni:


16.01.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Cengiz Semercioğlu’nun “TRT çizgi filmde Zaman Gazetesi reklamı yapıyor” başlıklı yazısı için aşağıdaki tekzip metni hazırlanmıştır.

Söz konusu yazıda; yazar Cengiz Semercioğlu, TRT Çocuk kanalında Zaman Gazetesi’nin gizli reklamı yapıldığı iddia ediliyor.

Çocuk odaklı yayıncılık yapan TRT ÇOCUK Kanalı, 3-14 yaş grubu çocuklarına farklı tür ve içeriklerde program hazırlamakta ve yayınlamaktadır. Yurtdışı firmalardan temin edilen çizgi dizi ve filmler kurumuzda çevirisi yapılarak, seslendirilmektedir. Söz konusu yazıda geçen “Ayı Paddington’ ın Maceraları” adlı yapımın içeriğinde ve 15 0cak 2009 tarihinde yayınlanan 6. bölümünde “Zaman Gazetesi” ile ilişkili doğrudan veya dolaylı hiçbir sesli ve görüntülü ibare yoktur.

Anlaşılıyor ki; Sayın Semercioğlu, TRT Çocuk kanalını izlemeden duyumlarla yazısını yazmış. TRT ekranlarında sadece bahsedilen gazete değil; hiçbir markanın hukuk dışı reklamı yapılamaz.

TRT Çocuk’ta bir markanın gizli reklamını yayınlama suçlamasını yapanlar; bu kanalımızın reklamlar konusundaki duyarlılığını bir kez daha öğrenmeleri gerekir. Çünkü TRT Çocuk kanalında yayınlanacak resmi reklam bile büyük bir titizlikle seçilir. Hukuki yöntemlerle bir reklam, TRT Çocuk kanalımızda yayınlanmak istese bile; kanal yöneticilerimiz, bu reklam ürünün çocuklara ne tür etki edeceğini araştırır ve “sağlık” “güvenlik” şartlarını ön plana alır.

Sayın Semercioğlu’nun bahsettiği gibi TRT Çocuk, Yumurcak TV’den film almamıştır; STV’den de tek bir çalışan transfer edilmemiştir. Hal böyleyken; çeşitli sıfatlarla TRT’yi karalamak hukuki bir suçtur.


TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak:
Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri