Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK, O Cümleyi Siteye Yine Koydu

12.12.2009 09:58
“Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması ile ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirme” ifadesini yeniden sitede...

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın (KKK) resmi internet sitesinden 1 Aralık'ta kaldırılan “görev tanımı” ifadesi yeniden siteye koyuldu. “KKK'lığının Görevi” başlığı ile siteye dün koyulan ifadenin eskisinden daha uzun olması dikkat çekti. 10 gün önce kaldırılan kısa ifadenin yerine 10 günlük aradan sonra 3 maddelik uzun bir bölüm konuldu. “TSK'nın bir unsuru olarak, Türk yurdunun ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması ile ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirmektir” ifadesi aynen siteye konulurken devamında şöyle denildi: “1. Dış tehditlere yönelik görev ve sorumlulukları: a.Savaşı önlemek için etkili ve caydırıcı bir Kara Gücü'nü oluşturmak ve idame ettirmek, b.Ülke topraklarını savunmak,c. Milli sınırların güvenliğini sağlamak, ç. İttifak üyelerine yönelik tehditlere karşı veya oluşturulacak koalisyonlar içerisinde çok uluslu ortamlarda gerektiğinde kuvvet kullanmaya hazır olmak. 2. İç istikrarın sağlanmasında görev ve sorumlulukları: İlgili yasalarda yer alan hükümler çerçevesinde; kamu kurum ve kuruluşları, hükümet dışı ve özel teşkilatlarla müştereken, aşağıda belirtilen görevleri yapmaktır. a. Terörle mücadele, b. Toplumsal olaylarda asayişin ve güvenliğin sağlanması, c. Doğal ve suni afetlerde yardım, (1) Orman yangını, (2) Deprem, (3) Sel, (4) Çığ, (5) Kuraklık, (6) Salgın hastalık, (7) Nükleer kazalar, (8) Mültecilerin kontrolü vb. ç. Kara Kuvvetlerini tanıtmak ve toplumla Kara Kuvvetleri arasındaki bağı güçlendirmek, 3.Uluslararası istikrarın sağlanması ile ilgili görevler: a. Barışa destek harekâtı görevleri, b. Dost ve müttefik ülkelere askerî yardım, c. Silahsızlanma ve silahların kontrolü.

DARBE BAHANESİ

Darbe gerekçesi olduğu dile getirilerek tartışmalara konu olan 'Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması' ifadesinin siteden kaldırılması olumlu karşılanmıştı. Eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel değişikliği “çok isabetli” bulduğunu açıklarken, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel de sözkonusu görev tanımının sadece “arkasına sığınılan bir bahane” olduğunu söylemişti. Gündel “Koruma ve kollama görevi hükmünün yer aldığı bu yasal düzenlemenin amacı hiçbir zaman TSK'nın sivil iradeye karşı güç kullanarak hükümet ve parlamentoyu ortadan kaldırması değildir. Darbe yetkisi vermez, bunda kuşku yok” demişti.

1 Aralık'ta KKK'nın internet sitesinden kaldırılmıştı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın resmi internet sitesinin 1 Aralık'taki güncellemesi sonrasında 10 gündür sitede 'Genel Konular' başlıklı sayfada sadece, 'Tarihçe' ve 'Barışı Destekleme Harekatı' ile 'Rütbe ve İşaretler' adlı bölümler kaldı.

TSK'nın “Cumhuriyeti koruma ve kollama” yetkisi, Anayasa'nın 117'nci maddesi

doğrultusunda hazırlanan TSK İç Hizmet Kanunu'da yer alıyor. Çok tartışılan söz konusu kanunun, “Umumi Vazifeler” başlıklı 35'inci maddesi şöyle:

“Silahlı Kuvvetler'in vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kollamak ve korumaktır.”

 

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri