Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtülüye yasak sürüyor

09.11.2009 18:57
TSK'nın Yahudi olan personelinin dinî inançları için özel izin verdiğini belgeledi.

Yahudi'ye özel izin

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı veya özel dinî günlerde hiçbir askerî personele izin verilmezken; Türk Silahlı Kuvvetleri, hazırladığı bir genelgeyle Yahudi olan TSK personeli Yd. Subay, erbaş ve erlere Yahudilikte kutsal sayılan dinî gün ve bayramlarda özel izin verilmesini kararlaştırdı.

Nisan 2009'da hazırlanan ve Tuğgeneral Tayfun Özden imzalı belge, “Musevi dinine Mensup Yd. SB, Erbaş ve Erlere izin verilmesi” başlığıyla ve ivedi statüsünde hazırlanmış.

Halkı Müslüman olan ülkemizde başörtülü asker annelerinin bile evlatlarını dinî bayram ve günlerde örtüleriyle ziyaret edemezken; TSK'nın yeni düzenlemesiyle, Yahudilere ayrıcalık tanınmasına imkan sağlanıyor.

Birçok yeni tartışmayı da beraberinde getiren skandal niteliğindeki belgede, şu talimatlar yer alıyor:
1) Vatanî görevlerini ifa etmekte olan Musevi dinine mensup TSK personelinin (Yd. Subay, Erbaş ve Erler) “Pesah” , “Roş Aşana” ve “Yom Kipur” dinî günlerinde izinli sayılmaları ilgi ile bildirilmiştir.
2) Bu kapsamda söz konusu personele
A- “Pesah” (Hamursuz Bayramı, 8-16 Nisan 2009)
B- “Roş Aşana” (Yılbaşı 18-19-20 Eylül 2009 / Pazartesi akşamından Çarşamba akşamına kadar)
C- “Yom Kipur” (Büyük Oruç 27-28 Eylül 2009 Pazar-Pazartesi dinî günlerinde izin verilmesi...)

NAMAZ KILDIĞI İÇİN, GÜNDE 7 SAAT NÖBET TUTTURULDU
Öte yandan Lice'de vatanî görevini yapan ve namaz kıldığı için günde 7 saat nöbet tutturulan İsmail Uygun'un şahadet ve annesinin “Vatan sağolsun demeyeceğim, oğlum namaz kıldığı için komutanı günde 7 saat nöbet tutturdu..” feryadı hala hafızalardaki tazeliğini korurken; TSK'nın Yahudilere özel ayrıcalıklar tanıması, şaşkınlıkla karşılandı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çıkan çatışmada Fevzi Güngör ve İsmail Uygun isimli 2 er şehid olmuştu. Adana doğumlu olan ve Kayseri'de ikamet eden Jandarma Çavuş İsmail Uygun'un annesi Sultan Uygun, “Hep bizim gibi ailelerin çocukları şehid düşüyor. 2 yaşındaki torunum, babasız kaldı. Ben, vatan sağolsun demeyeceğim. Komutanı, oğluma namaz kıldığı için tepki gösteriyormuş. Günde 7 saat nöbet tutturuyormuş” diyerek Türkiye'nin gündemine oturmuştu. “Vatan sağolsun demeyeceğim!” çıkışıyla Türkiye gündemini sarsan acılı anne, “Oğlumun komutanı, namaz kıldığı için tepki gösteriyormuş.

Onun gibi diğer kısa dönem askerler masabaşında otururken; 3 aylık er olan İsmail'im, günde 7 saat nöbet tutuyormuş. Oğlum, komutanına söyleyemiyordu ama bunları telefonda bize söylüyordu. Komutanı, oğluma gıcık kapmış. Ayrıca hep bizim gibi insanların çocukları şehid düşüyor. Hiç gördünüz mü ‘Oğlum şehid oldu..' diye ağlayan eli yüzü boyalı bir anne. Yok, göremezsiniz. Ahmet Türk, kameralar önünde zafer işareti yapıyor, kimse bir şey diyemiyor. O yüzden vatan sağolsun demeyeceğim” demişti.

 

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri