Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK bu sorulara cevap veremiyor?

06.11.2009 18:05
Genelkurmay, Basını Bilgilendirme Toplantısı’nda Org. Hıfzı Çubuklu, Psikolojik Harekat Siteleri'ni kabul etti. Ancak bazı sorulara cevap veremedi.İşte o sorular...

Genelkurmay, Basını Bilgilendirme Toplantısı'nda internet sitelerinin fişlendiği andıç ve çeşitli kesimleri karalamak için yayın yapan sitelerin kendilerine ait olduğunu kabul etti. Ancak Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu bu sitelerin Başbakanlığın emriyle kurulduğunu ve fişlemenin de Başbakanlık emriyle yapıldığını iddia etti. Oysa fişlemede bazı siteler için "AKP Yanlısı" yazıyor. Yani Genelkurmay Başbakan Erdoğan'ı kendi kendisini fişletmekle suçladı.

Çubuklu ayrıca "İrticayla mücadle eylem planın adli tıp kurumu tarafında incelemesi yapıldı ve Dursun Çiçek'e ait olduğu rapor edildi. Adli olarak bu soruşturmayı yürüten makam sivil savcılık ve Adli tıp kurumu kriminal incelemeler konusunda en üst kurum. Ancak süreçte Adli yargıya ve adli tıpa yönelik güven sorununuz olduğu anlaşılıyor. Bu durumda Askeri yargı ve jandarma kriminale güvenilmesini istemeniz çelişki değil mi?" sorusuna, "Islak imzalı belgeyi 3 kere istedik ancak bir kez fotokopisi geldi" yanıtını verdi.

 

CEVAPSIZ KALAN SORULAR

Hukukçular, Genelkurmay'ın belgenin orjinalini isteme yetkisi olmadığını, konuyu soruşturma yetkisinin sivil savcılıkta olduğunu, istenirse Genelkurmay'a Adli Tıp Raporunun gönderilebileceğini belirtmişlerdi.

Çubuklu, Ergenekon Savcılığı'nın ifade vermeye çağırdığı 5 er ve erbaşın gönderilmemesi konusundaki soruya cevap vermedi.

Çubuklu, Ergenekon savcılarının istediği, bilgisayarların 35 kez temizlendiği iddiasıyla ilgili sözkonusu günün kamera görüntülerinin neden gönderilmediği sorusuna da cevap vermedi.

Hıfzı Çubuklu ayrıca "Nusret Taşdelen tarafından kaleme alınan bilgi destek planı konusunda herhangi bir soruşturma açıldı açılıp açılmadığı, ceza verilip verilmediği" konusuna açıklık getirmedi.

Çubuklu "İnternet siteleri Andıcında pek çok TSK mensubunun imzası var. Bu Andıç niye hazırlanır, bu belge sizin mi, gereğini yapacak mısınız?" şeklindeki soruya ise itiraf gibi cevap verdi. Çubuklu, çeşitli kesimleri karalayan ve psikolojik harp merkezi olarak çalışan yaklaşık 42 sitenin Genelkurmay tarafından kurulduğunu kabul etti. Çubuklu ayrıca internet haber sitelerinin "AKP yanlısı" "irticai" "dinci" gibi fişlendiği ANDIÇ'ı da kabul etti.

 

ÇİÇEK VE TEMİZÖZ GÖREVDEN ALINMAYACAK

Çubuklu ayrıca, "Emniyet haklarında soruşturma yürütülen Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve İl Müdürü Faruk Ünsal'ı görevden aldı. Cemal Temizöz görevde tutulmaya devam edecek mi; bu konuda Emniyet'le uygulama farklılığınızın sebebi nedir?" sorusunu da geçiştirdi. Çubuklu Cemal Temizöz ve Dursun Çiçek'in görevden alınmayacağını ima etti.

Çubuklu, "Başbakan Erdoğan grup toplantısında açıkça "tutuculuk yapmayın ve sözkonusu personeli yargıya gönderin" dedi. 5 er çağrılmasına rağmen gönderilmedi. Başbakan'a rağmen göndermeme konusundaki ısrarınız devam edecek mi?" şeklindeki soruya ise "Başbakan'ın sözlerinin üstüne yorum yapmamız uygun olmaz" gibi kısa bir yanıt verdi.

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri