Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK düğmeye bastı, Cumhuriyet duyurdu

01.05.2010 16:56
Hazırlanan yasadışı belgelerin dışarıya sızması nedeniyle başı ağrıyan Genelkurmay, yeni önlemler almaya başladı. Haber Cumhuriyet'te yer aldı...

İşte O haber:

Son dönemde belge sızdırılması iddialarıyla yoğun olarak mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), mesaj ve evrak dağıtımını bilgisayarlı ağ üzerinden kriptolu sistemle gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Mesaj ve Evrak Dağıtım Sistemi (MEDAS) olarak bilinen projenin tamamlanmasıyla, tek merkezden kontrol edilecek sistemde "ıslak imza" yerine "elektronik imza" kullanılacak. 

Belge sızması nedeniyle son dönemde yoğun olarak tartışma konusu olan TSK, basılı evraktan elektronik ortama taşınıyor. Yürütülen projenin tamamlanmasıyla, Genelkurmay ve diğer karargahlar birliklerle bilgisayarlı ağ üzerinden iletişim kuracak. Buna göre mesaj ve evrakların iletimi basılı ve "ıslak imzalı" evrakların üzerinden yapılmayacak. Yazışmalar elektronik ortamda gerçekleştirilecek ve evraklara elektronik imza atılacak.

Koç Sistem tarafından yürütülen proje kapsamında bütün yazışmalar, mesaj ve evrak dağıtımı tek merkezden kontrol edilecek. Sisteme dışardan müdahale edilmemesi için bütün işlemler kriptolu olarak gerçekleştirilecek. Yetkisiz kişilerin girmesinin de engelleneceği sisteme kimin ne zaman girdiği ve yaptığı bütün işlemler kayıt altına alınacak. Kurulan sistemde aynı zamanda "kötü niyetli belge paylaşımı ve dosya değişikliği" engellenecek. Sistemin korsan yazılımlara ve dışarıdan saldırılara karşı da üst düzeyde korunaklı olması planlanıyor. Mesaj ve evrak dağıtım sistemine geçilmesinin, basılı kağıt dağıtımının hiçbir koşul altında sağlayamayacağı güvenlik önlemlerini getirdiğine dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri