Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan 'öldüren' tavır!

08.08.2010 01:33
6 askerin şehit edildiği Hantepe saldırısı ile ilgili iddialar karşısında Genelkurmay Başkanlığı, suskunluğunu koruyor

 

Bu durum, şehit ailelerini derinden yaralıyor.  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Sakarya Şube Başkanı Niyazi Borinli, "Çocuğumuz bir kere şehit oldu ama Genelkurmay Başkanlığı'nın bu tavrı bizi her gün öldürüyor." diyor.

Heronların, saldırı görüntülerini anında karargâha ulaştırmasına rağmen komutanların izlemekle yetindiği iddialarını acı içinde okuduklarını anlatan Borinli, bir an önce tatmin edici bir açıklama beklediklerinin altını çiziyor: "Görüntüler kanımızı dondurdu. Genelkurmay bunu açıklamak zorunda."

Genelkurmay Başkanlığı'nın suskunluğuna tepki gösteren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Sakarya Şube Başkanı Niyazi Borinli, Zaman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada "Çocuğumuz bir kere şehit oldu ama Genelkurmay Başkanlığı'nın bu tavrı bizi her gün öldürüyor." diyor.

Heronların, saldırı görüntülerini anında karargâha ulaştırmasına rağmen komutanların izlemekle yetindiği iddialarını acı içinde okuduklarını anlatan Borinli, bir an önce tatmin edici bir açıklama beklediklerinin altını çiziyor: "Görüntüler kanımızı dondurdu. Genelkurmay bunu açıklamak zorunda." Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklama yapmayarak kendini yıprattığını söyleyen Borinli, Türkiye'deki diğer şehit aileleri dernekleriyle müzakere ettiklerini ve tatmin edici bir açıklama yapmaması durumunda suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

İddiaların bir şehit babası olarak kanını dondurduğunu dile getiren Borinli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genelkurmay Başkanlığı 6 ana kuzusunun şehit edildiği olayla ilgili bir açıklama yapmaya mecbur. Evlatlarının nasıl şehit olduğunu, ihmal olup olmadığını anne ve babalar bilmelidir. Buna hakları vardır. Bu konuda sessiz kalınması, bizi acı ve üzüntüye boğuyor. Bunu şehit ailelerine ve yakınlarına yapmaya kimsenin hakkı yok. Üzerine titreyerek yetiştirdiğimiz yavrularımızın ihmal kurbanı olduğunu düşünmek bizi kahrediyor. Bizi bu düşünceye sevk edenlerin hiç vicdanı yok mu.?"

Elazığ'ın Karakoçan ilçesi Koçyiğitler Piyade Taburu'nda pimi çekilen el bombası olayının 4 şehit askerinden biri olan Piyade Çavuş İbrahim Yaman'ın babası Adem Yaman da Genelkurmay'ın açıklama yapmamasına tepki gösterdi. Son zamanlarda eli kınalı askerlerin birtakım ihmaller sonucunda şehit olduklarını düşündüğünü ifade eden baba Yaman, şehit ailelerinin olayların iç yüzünü iyi araştırması gerektiğini kaydetti.

BÖYLE BİR SKANDAL İÇİN 20 GÜN SUSULUR MU?

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Heron görüntüleriyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın sorumluları aramak yerine basına sızdıranları araştırmasına tepki gösterdi. Fındıklı, "Ya suça ortaksınız, ya bütün bu yapılanlardan, bilinenlerden haberiniz var. Böyle bir rezalet hakkında 20 gündür açıklama yapılmaması sıkıntılıdır." dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, partisinin il Danışma Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, Genelkurmay'ın Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Hantepe mevkiinde 6 askerin şehit edildiği çatışma anını gösteren Heron görüntülerinin sadece izlenmekle yetinilmesiyle ilgili ağır eleştirilerde bulundu.

Olayla ilgili Genelkurmay'ın sorumluları aramak yerine basına sızdıranları araştırmasına tepki gösteren Fındıklı, "Terörle mücadelede, birçok faaliyetler yapılırken aslında bildiğimiz ama söyleyemediğimiz birçok gariplikler yaşıyoruz. En son basına yansıyan Heron görüntülerini görüyorsunuz. Peki bu Heron görüntüleri ile alakalı talimat verilmesine rağmen yapılan soruşturma ne? 'Bu görüntüleri basına kim sızdırdı, bunu bulun?' Ya suça ortaksınız, ya bütün bu yapılanlardan, bilinenlerden haberiniz var, yoksa hangi kurum olursanız olun, hangi kurumun başında olursanız olun, böyle bir aymazlığı, böyle bir rezaleti, 20 gündür bir basın açıklaması yaparak gerçeği açıklamamanız, fevkalade sıkıntılıdır. Milletin yüreğine de hançer gibi saplanmıştır. Bunları izah edeceksiniz. Bu topluma izah edeceksiniz." ifadelerini kullandı

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri