Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK Halen Belgenin Peşinde

13.11.2009 12:50
TSK, ''İrtica İle Mücadele Eylem Planı'' başlıklı, ''ıslak imzalı'' olduğu iddia edilen belgenin halen kendilerine ulaşmadığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ''İrtica İle Mücadele Eylem Planı'' başlıklı, ''ıslak imzalı'' olduğu iddia edilen belgenin henüz Askeri Savcılığa ulaşmadığını, belge ile ilgili adli tıp raporunun Askeri Savcılığa ulaştığını, raporda, sadece imza tetkikinin yapılmış olduğunu bildirdi.

 

Tuğgeneral Çubuklu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Belgeyle ilgili soruşturmanın Askeri Savcılıkta devam ettiğini belirten Çubuklu, Askeri Savcılığın 4. kez detaylı bir yazı yazarak, belgenin var olduğu iddia edilen aslını tekrar talep ettiğini, halen cevabın beklendiğini, cevabın henüz askeri savcılığa ulaşmadığını söyledi.

 

Belgeyle ilgili adli tıp raporunun Askeri Savcılığa ulaştığını ifade eden Tuğgeneral Çubuklu, ''Raporda, sadece imza tetkikinin yapılmış olduğunu'' bildirdi.

 

Sivil savcılığın istediği bazı belgelerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilmediği yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Tuğgeneral Çubuklu, bu konuyu geçen hafta cevapladıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

 

''Genelkurmay Başkanlığına intikal eden, Cumhuriyet savcılıklarından veya mahkemelerden, sadece bununla ilgili söylemiyorum, yasaların öngördüğü çerçevede, bütün taleplere anında, tabii istenen talepler kapsamlıysa bunlar incelenmek suretiyle, ilgili yerlerden sorulmak suretiyle anında cevap veriliyor. Bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi 3 bin sayfa, 100 sayfa, bin sayfa gibi böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Personel isteniyorsa o da aynı şekilde gönderiliyor.''

 

Tuğgeneral Çubuklu, ''ıslak imzalı'' olduğu iddia edilen belgenin Askeri Savcılığa gönderilmemesi konusunda Askeri Savcılığın soruşturmayı yürüten savcılık hakkında suç duyurusunda bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, bunun Askeri Savcılığın takip ettiği bir konu olduğunu belirtti. Tuğgeneral Çubuklu, ''Şu anda onunla ilgili olarak söz söylemek uygun olmayacaktır. Yasaların el verdiği çerçevede gereğini yapacaktır'' dedi.

 

''İrticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri''ne izin veren Başbakanlık direktifinin Başbakanlık tarafından bulunamadığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, cumartesi günü Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada net olarak bu direktifin 2000 yılına ait olduğunun belirtildiğini hatırlatarak bu konuda bir değişikliğin bulunmadığını söyledi.

 

Poyrazköy'de bulunan malzemeler arasında Ermenilere yönelik suikast planlarının ele geçirildiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de Tuğgeneral Çubuklu, ''Soruşturma kapsamında ne ele geçiyor? Bizim görevimiz ne? Eğer bizi ilgilendiren bölümse, ilgili savcılıklar tarafından soruşturmaya başlanılıyor. Eğer bizim görev alanımız dışında ise ilgili savcılıklarca, cumhuriyet savcılıklarınca işlemler devam ediyor. Bu görev alanı çerçevesinde devam eden bir konu'' diye konuştu.

 

''TSK'NIN GÜVENLİ ASKERİ HATLARI VARDIR''

 

Tuğgeneral Çubuklu, bu konuda gerek Askeri Savcılığın gerek Cumhuriyet Savcılığı'nın yapmış olduğu soruşturmalar bulunduğunu kapsamı konusundaki bilginin daha sonra verilebileceğini söyledi.

 

Genelkurmay Başkanı'nın görevden alınıp alınamayacağı, bu konudaki hukuki prosedürün sorulması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, her kamu personeliyle ilgili nasıl atanıyorsa görevden alınmasına ilişkin de hükümlerin bulunduğunu belirtti.

 

Kamu personelinin bu idari işlemden dolayı haksızlığa uğradığını düşünmesi halinde o konudaki yargı mercinin idari yargı olduğunu ifade eden Tuğgeneral Çubuklu, ''Askeri personelse Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, sivil personelse genel idari yargıda hakkını arama her kamu personelinin hakkıdır'' dedi.

 

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise askeri personelin telefonlarının dinlenmesinin hangi prosedür sonucu gerçekleşebileceğinin sorulması üzerine, karargahlara ve birliklere cep telefonlarının sokulmasının yasak olduğunu ifade ederek, ''Kriptolu cep telefonlarının kullanılmasına da Ocak 2009'da başlanmıştır. PTT hattı da açık bir hattır. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin güvenli askeri hatları vardır'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri