Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'da komutanlar birbirine düştüler

19.12.2009 00:40
16 yıl sonra yeniden sorgulanmaya başlanan "33 askerimizin şehit olduğu Bingöl saldırısı", dönemin komutanlarını birbirine düşürdü.

16 yıl sonra yeniden sorgulanmaya başlanan "33 askerimizin şehit olduğu Bingöl saldırısı", dönemin komutanlarını birbirine düşürdü.

DÖNEMİN KOMUTANLARI BİRBİRİNE DÜŞTÜ

33 Mehmedimizin, Bingöl Elazığ karayolunda katledilişinin üzerinden 16 yıl geçti. Ancak bu hain saldırının bugüne kadar doğru dürüst soruşturulmadığı ortaya çıktı. Ergenekon savcılarıyla birlikte yeniden gündeme gelen olayda dönemin komutanları birbirine düştü.

ASKERLERİN TEDBİRSİZ GÖNDERİLDİĞİNİ DOĞRULADI

Önceki gün dönemin bölge asayiş komutanı, Emekli Orgeneral Necati Özgen bir televizyon kanalında konuşmuş komuoyunun yüreğini bir kere daha kanatan ilginç açıklamalar yapmıştı. Bu programda Özgen 60 askerin silahsız ve korumasız olduğu yönündeki iddiaları doğruluyordu.

'TERÖRİSTLERİN VARLIĞI BİLİNİYORDU'

Özgen'in doğruladığı bir diğer konu ise bölgede terörist grupların bulunduğuna dair istihbarat raporlarının olduğuydu.

ÖZGEN MALATYA KOMUTANINI SUÇLADI

Sorular karşısında zaman zaman öfkelenen Özgen'e göre, 33 askerimizin şehit olmasının sorumlusu Malatya İl Jandarma Alay Komutanlığı'ydı.

Özgen'in açıklamaları, 33 erimizin göz göre göre ölüme gönderildiği yönündeki iddiaları kısmen doğruluyordu. Ortada kasıt yoksa bile büyük bir ihmalin olduğu ortadaydı. Jandarma Bölge Asayiş Komutanı Özgen'in suçlu ilan ettiği Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Yaşar Ercan da akşam kendini savundu.

ALBAY ERCAN SUÇU DİĞER KOMUTANLARA ATTI

Suçlamaya aynı programda cevap veren Emekli Albay Ercan askerlerin güvenliğinden Bingöl il sınırına kadar sorumlu olduğunu anlattı ve kendi bölgelerinden çıkana kadar gerekli önlenlerin alındığını söyledi. Suçlamaları da Bingöl ve Elazığ Alay Komutanlığına yönlendirdi.

Şimdi gözler dönemin Bingöl ve Elazığ İl Jandarma Alay Komutanları Albay Hüseyin Yılmaz ve Özcan Yarat'a çevrilmiş durumda. Yılmaz ve Yarat o dönemde Askeri Yargı tarafından sorgulanmış ve önce 1,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak daha sonra bu cezalarlar da kaldırılmıştı.

 
Bu haber toplam 2252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri