Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'da büyük şok !

19.11.2009 20:10
Türkiye tarihinde ilk kez askerler eylem yaparak operasyona çıkmadı. Askerlerin bu hareketi, TSK'da şok etkisi yaptı.

Türkiye tarihinde ilk kez askerler eylem yaptı ve operasyona çıkmadı. Özlük hakları iyileştirilmediği gerekçesiyle operasyona çıkmayan 9 uzman çavuş hakkında 'itaatsizlikten' soruşturma açıldı.

Terörle mücadelenin en yoğun olduğu illerden Şırnak'ta görevli 9 uzman çavuş, özlük haklarına yönelik iyileştirmeler yapılmadığı gerekçesiyle operasyona çıkmadı.

Sabah Gazetesi'nde Ceyda Karaaslan imzası ile yeralan habere göre; Yaklaşık iki yıldır Şırnak Çakırsöğüt'te görev yapan 9 uzman çavuşa, bir ay önce gece operasyonu emri geldi. Ancak, uzman çavuşlar "Haklarımız verilmiyor. Operasyona çıkmayacağız" diyerek emre karşı geldi. Operasyona çıkmayan uzman çavuşlara komutanları tarafından önce "istifa edin" denildi.

Ancak, 9 uzman çavuşun "Hayır, etmeyeceğiz. Her şeyi göze aldık. Bizi mahkemeye çıkarın" diyerek istifa çağrısına da karşı geldikleri öğrenildi. Bunun üzerine uzman çavuşlar hakkında Askeri Savcılık tarafından "emre itaatsizlik" gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Uzman çavuşların sözleşmesini 20 Kasım'da sona ereceği öğrenildi. TSK'da sayıları 3 bini bulan uzman erbaşların ve ailelerinin sosyal tesislere girmeleri yasak. Lojman kapasitesinin yüzde 5'inden yararlanabiliyor, MKE'den bedel karşılığında silah edinebiliyor, silahlarını yanlarında taşıyamıyorlar. Kıdem yılları maaşlara yansımıyor, uzman erbaşlara 900-1400 TL arasında maaş ödeniyor.

45 yaşına gelince "yaş haddi" nedeniyle ilişiği kesiliyor. İlişik kesme sebebi yaş haddi olduğu için başka bir devlet kurumunda da çalışamıyor. Emekli sandığı kanunlarına göre emekli olabilmek için prim günlerini doldurmuş olsa dahi 65 yaşını açıkta ve güvencesiz, maaşsız beklemek zorunda kalıyor.


 

Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri