Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'da büyük kriz !..

08.08.2010 13:25
Ankara'da bulunan orgeneraller görev yerlerine döndü. Fakat Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un ısrarıyla gündemi sarsan TSK atamalarında "asıl kriz" mi geliyor? İşte 3 senaryo;

 

Orgeneral Başbuğ, Hasan Iğsız'ınKara KuvvetleriKomutanı olarak atanması ısrarından vazgeçerek Erdoğan'a yeni bir isim sundu. Ankara'daki Orgeneraller dün akşam birliklerinin başına döndü.

TSK 2010 yılı komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şura henüz resmi olarak tamamlanamadı.GenelkurmayBaşkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na hükümetin onaylamadığı İnternet Andıcı soruşturması şüphelisi Orgeneral Hasan Iğsız'ı getirme teklifindeki ısrarıyla kilitlenen YAŞ toplantıları, önceki gün akşam saatlerinde Org. Başbuğ'un bu ısrarından vazgeçmesiyle aşıldı. Başbuğ, içinde Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in de olduğu yeni bir öneri getirdi.

ORGENERALLER BİRLİKLERİNE DÖNDÜ

Şura toplantısı için günlerdir Ankara'da bulunan orgeneraller, dün akşam 18.00 sıralarında Başkent'ten ayrılarak görev yerlerine dönerken, bu durum “uzlaşma sağlandığı” yorumlarına neden oldu. Erdoğan'ın, bir saat süren ve gece yarısı biten toplantıdan sonra Başbuğ'un yeni teklifi üzerinde yeniden bir değerlendirme yaptığı öğrenildi. Atamaların en geç yarına kadar yapılması bekleniyor. Başkent külislerinde TSK komuta kademesinin nasıl şekilleneceği üzerinde 3 senaryo konuşuluyor.1. SENARYO: BAŞBUĞ GÜNER'İ İSTİYOR

İlk senaryoya göre, Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan ancak bu karar Resmi Gazete'de yayınlanmayan 2. Ordu Komutanı Org. Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilecek. Jandarma Genel Komutanlığı'na ise Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner getirilecek. Bu senaryonun Başbuğ'a ait olduğu ve Erdoğan'a bu teklifle gittiği belirtiliyor. Bu senaryo Orgeneral Özel'in Genelkurmay Başkanlığı yolunu kapatıyor.

2. SENARYO: CEYLANOĞLU GELECEK

İkinci senaryo göre ise, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Org. Erdal Ceylanoğlu getirilecek ve Org. Necdet Özel'in Jandarma Genel Komutanlığı kararnamesi de işleme konacak. 1. Ordu Komutanlığı'na atanan Ceylanoğlu, Kara Kuvvetleri'nde görevde bir yıl kaldıktan sonra yaş haddinden emekliye ayrılacak. Ceylanoğlu'nun,28 Şubatsürecinde Sincan'da tankları yürüten paşa olarak tanınması nedeniyle bu modele temkinli yaklaşılıyor.

3. SENARYO: EMEKLİLİK REDDEDİLECEK

Üçüncü ve son senaryo ise emeklilik dilekçesi işleme konulmayan Jandarma Genel Komutanı Org. Atila Işık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirilecek. Emekliliğini beklerken, kendisini atama krizinin ortasında bulan Org. Işık'ın emeklilik talebi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından reddedilecek ve Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanacak. Bu senaryoya göre de yine Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel olacak. Bu senaryo da Org. Özel'in önünü kapamayacak.


STAR GAZETE

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri