Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'da İlk Kadın Kurmay

23 Haziran 2008 / 08:01
Harp Akademileri Komutanlığı, tarihinin ilk kadın kurmay subayını mezun edecek
HARP Akademileri Komutanlığı, tarihinde ilk kez bir bayanı kurmay subay olarak mezun edecek. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda jet pilotu olarak görev yapan Yüzbaşı Bilgehan Bülbül, akademiden mezun olmasının ardından TSK’nın ilk kadın generali olma fırsatını yakalayacak.

TEMMUZDA MEZUN

Temmuz ayının son haftasında Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılacak mezuniyet töreni genç bir pilot için başka anlamlar ifade edecek. Törende, TSK’nın ilk kurmay bayan subayı mezun olacak. İlk bayan kurmayın pilot olması da tarihe not olarak düşülecek. Derslerinde çok başarılı olan Yüzbaşı Bülbül’ün dereceye girmesinin de gündemde olduğu öğrenildi. Bülbül, mezun olmasının ardından 3 yıl kıdem alacak.

Pilot yüzbaşının, mezun olduktan sonra Genelkurmay Başkanlığı’nda görevlendirilmesi bekleniyor.

KARADA KADIN YOK

Harp Akademileri Komutanlığı’nda pilot yüzbaşıdan başka, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan istihbarat sınıfı iki bayan personel ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1 denizci bayan bulunuyor. Üçü de seneye akademiden mezun olacak.

Bayan pilotun general olup olamayacağı ise 20 yıl sonra yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında belli olacak. 2028 yılı bu açıdan bir kadının general olduğu ilk yıl olma olasılığını taşıyor.

EŞİYLE BİRLİKTE MEZUN OLACAK

Ancak kendisiyle birlikte mezun olacak biri daha var: Eşi Yüzbaşı Gürcan Bülbül.

Bilgehan ve Gürcan Bülbül böylece, Türkiye’nin ilk ve tek kurmay çifti olarak göreve hazır olacak.

Bakalım hangi Paşa’nın sözü evde daha çok geçecek!

Kaynak:
Bu haber toplam 11476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri