Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'dan Gelen İlk İhraç Heyecanlandırdı

03.12.2009 16:12
"Suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklanan Kıdemli Albay Aydın Yeşil, meslekten ihraç edildi.

Bir organize suç grubuyla yaptığı görüşmeler nedeniyle göz altına alınan ve soruşturmada "suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklanan Kıdemli Albay Aydın Yeşil, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin onayı ile dün meslekten ihraç edildi. Dikkat çekici karar hukukçulara göre halen yargılanan Ergenekon sanığı muvazzaf subayları da emsal teşkil ederek uygulanabilir.
Bir dönem Abdullah Öcalan’ın hükümlü bulunduğu İmralı Cezaevi’nden sorumlu olan eski Bursa İl Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle TSK tarafından meslekten ihraç edildi. Cuma günü yapılacak Yüksek Askeri Şura’nın kararlarında da yer alacak olan Albay Yeşil’in sivil mahkemede yargılaması sona ermeden durumu kesinleşti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan Çağrı adlı operasyonda yakalanan Cabbar Çicek ile telefon görüşmeleri bulunan Albay Yeşil, "organize suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık etmekten" tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Telefon dinleme kayıtlarını inceleyen TSK, yargılamayı beklemeksizin Albay Yeşil hakkında işlem yaptı. Telefon tapelerinde suç işlediği tespit edilen Yeşil’in "disiplinsizlik ve ahlaki durum" nedeniyle meslekten ihraç kararı alındı.
Ancak Albay Yeşil bu duruma itiraz ederek Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu. 1.Daire’de görüşülen Yeşil’in itirazı yapılan inceleme sonucunda, hakimlerce hukuka aykırı bir durum olmadığını gerekçesiyle reddedildi.
Yüksek mahkeme kararında, Kıdemli Albay Aydın Yeşil için, "iddianameye esas olan telefon dinleme tutanaklarından davacının suç örgütü elemanları ile içerisinde bulunduğu ilişkilerin mahiyeti ve şeklinin TSK’da görev yapmasını engelleyici vahamet derecesine ulaştığı, davacının disiplin bozucu hareketlerde bulunduğu, ikaz ve cezalara rağmen ıslah olmadığı, tavır ve hareketlerini cezalara rağmen düzenleyemediği görülmekle meslekten ihraç edilmesinde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.

-ERGENEKONA EMSAL TEŞKİL EDECEK-

Kararı değerlendiren hukukçular emsal teşkil edecek kararın, yargılamaları halen devam eden Ergenekon davası sanıklarını da etkileyebileceğini öne sürdüler. Hukukçular, telefon dinleme tutanaklarına bakılarak halen gözaltında bulunan muvazzaf askeri personelin de meslekten ihraç edilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekerek, AYİM kararının askeri yargıda son nokta olduğu için her personeli bağladığını vurguladılar.
Yeşil’in ihraç kararı 4 Aralık’ta yapılacak Yüksek Askeri Şura’da karara bağlanarak, açıklanacak.(ANKA)

Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri