Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'dan 'Ulusalcı' Davası

22 Şubat 2009 / 10:47
Genelkurmay Adli Müşavirliği, 'Şehit edilen subaylarımız ulusalcı mıydı?' başlıklı yazıyı kaleme alan Kılıç hakkında suç duyurusunda bulundu..
Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, 'subaylar arasında ulusalcı ve ulusalcı olmayan' şeklinde ayrım yapan bir yazı kaleme alan Cem Kılıç isimli şahıs hakkında Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kılıç, davaya konu olan yazısında Atabeyler Çetesi davasında tutuklanan Özel Kuvvetler mensubu Yüzbaşı Murat Eren'i savunuyordu.

Bodrum'da yaşayan Kılıç hakkında Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan davanın nedeni kurucusu olduğu www.turkkaderi.net adlı internet sitesinde kaleme aldığı 'Şehit edilen subaylarımız ulusalcı mıydı?' başlıklı yazı. Yazısında Kılıç, 2007 yılının Haziran ayında bazı subayların şüpheli şekilde peş peşe öldürüldüğünü ileri sürüyor. Silahlı Kuvvetler mensuplarını ulusalcı ve ulusalcı olmayan diye ayırmakla suçlanan Kılıç, hakkında Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Ordu içinde düzeni, astlık-üstlük ilişkisini ve birliği bozmak' suçlaması ile geçen yıl soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonunda hakkında hazırlanan iddianamede Kılıç'ın suça konu olan ifadeleri şöyle yer aldı: "Gidişatın farkında olan her Türk çocuğunun yapması gerekeni yapmak gayreti gösteren ulusalcı subayımız Yarbay Melih Gülova, Şırnak'ta uzaktan kumandalı bir mayınla şehit edildi. Komutanımızın Manisa'da ailesini emanet ettiği Yüzbaşı Hasan Özmen de aynı saatlerde birliğinde ölü bulundu. Ulusalcı kimliği ile ön plana çıkan Yüzbaşı Murat Eren, medyada Atabeyler Çetesi olarak bilinen genç subay örgütlenmesinin lideri olarak hapse atıldı. Acilen bir şeyler yapmak gerekiyordu ve onların yaptığı da buydu... Yoksa bu isimleri fişleyen ve PKK'ya bildiren, ne zaman, nereden geçeceklerinin bilgisini sızdıran birileri mi var?"

Hakkında 15 Mayıs 2008 tarihinde hazırlanan iddianamede Kılıç, yukarıdaki bu ifadeleri nedeniyle suçlanıyor: "...bahse konu subayların etkisiz hale getirildiği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ulusalcı ve ulusalcı olmayan subaylar şeklinde bir ayrım olduğu ithamında bulunularak astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir ve komutanlara karşı atılı 1632 sayılı Askerî Ceza Kanunu'nun 95/4 maddesinde ifadesini bulan suçu işlediği..."
Kaynak:
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri