Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'Darbeyi' Araştırmaya Başladı

15 Temmuz 2008 / 08:26
Demokrasi tarihinde olmayan şeyler oluyor, TSK darbeyi araştırmaya başladı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ergenekon soruşturmasını yürüttüğü dönemde Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın da askeri darbe iddiaları konusunda soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

Askeri savcılığın, sivil savcılıktan, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un ev ve ofislerinde yapılan aramalarda bulunan bilgi ve belgelerin birer örneğini istediği öğrenildi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, eski Jandarma Genel Komutanı Eruygur ve eski 1. Ordu Komutanı Tolon'un gözaltına alınmasından bir süre sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bir yazı gönderdi.

Öz, yazıda, Eruygur ve Tolon'un ev ve ofislerinde arama yapıldığı sırada görüşülen askeri savcılık yetkililerinin ele geçirilen belgelerden birer örnek talep ettiklerini belirtti. Askeri savcılık yetkililerinin söz konusu bilgi ve belgeleri kendi yürüttükleri soruşturmaya esas oluşturmak üzere istediklerini vurgulayan Öz, söz konusu belgelerin yazılı talepte bulunulmasının ardından savcı nezaretinde çoğaltılarak askeri savcılığa gönderilmesi talimatı verdi.

Basına yansıyan iddialar...
Öz'ün bu yazısı, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın Ergenekon soruşturmasına paralel olarak, askeri darbe iddialarıyla ilgili soruşturma yürüttüğünü açığa çıkardı. İddiaya göre, askeri savcılık, bu konudaki suç duyurularını ve emekli askerler hakkındaki basına yansıyan iddiaları dikkate alarak soruşturma başlattı.

Eruygur ve Tolon hakkındaki belgelerin birer örneğini de bu kapsamda incelemek üzere istedi. Mazlum-Der de Askeri Savcılığa emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen “darbe günlükleri” nedeniyle, yaklaşık 1 yıl önce suç duyurusunda bulunmuştu. Askeri Savcılık, bu konuyu da henüz karara bağlamadı.

GENELKURMAY İLK DAVAYI AÇTI BİLE

İddianamede, soruşturma süresicinde Genelkurmay Başkanlığı ile yazışma halinde bulunularak, gerek görevde gerekse emekli olan askerlere ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı öğrenildi. Genelkurmay'ın da bu yazıları yanıtladığı kaydedildi. Bu bilgilendirmeler sonucunda askeri mahkemede halen Ergenekon soruşturmasında tutuklu bulunan emekli binbaşı Fikret Emek hakkında "gizli evrakları ele geçirmek ve askeri malzemeleri gizlemek", emekli assubay Oktay Yıldırım hakkında "askeri malzemeleri zimmete geçirmek" suçlarından dava açıldığı ifade edildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 726 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri