Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüketiciler Birliği Eczacılara Kızdı

05.12.2009 00:24
Tüketiciler Birliği, Türkiye'de eczanelerin kapalı olmasının, hem insan haklarına aykırı olduğunu belirterek eylemi eleştirdi.

Eczanelerin bu eylemle haksız bir şekilde vatandaşı zor durumda bıraktığını vurgulayan Dinç, özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların eylem sebebiyle mağdur olduğunu belirterek, “Hem insan haklarına, hem de tüketici haklarına aykırı bir durum söz konusu. İnsanların sağlıklarını koruma hakları ellerinden alınıyor. Sağlıkla oyun olmaz” diye konuştu.
Eczacıların raflarındaki ve stoklarındaki ilaçlarda fiyat farkından dolayı ortaya çıkabilecek her türlü zararın ilaç sanayi tarafından karşılanacağının açıklanmasına karşın eyleme gitmelerinin yanlış olduğunu vurgulayan Dinç, eczacıların asıl sıkıntısının fiyatların geri çekilmesiyle birlikte ortaya çıkacak ciro ve kâr kaybı olduğunu söyledi. Dinç, şunları kaydetti: “Eczaneler ‘stok zararları’nı gerekçe göstererek eyleme gidiyorlar. Aslında birçok eczanenin ilaç stoğu yok. Ne zaman ilaç alacak olsanız ‘depodan getiriyoruz’ diyorlar. Bu nedenle sıkıntının stoktan değil, ciro ve kârlarının düşmesinden kaynaklandığı açık. Örneğin eskiden 100 bin lira ciro yapan bir eczane 20 bin lira kâr ederken, şimdi 50 bin lira ciro yapacak ve 10 bin lira kâr edecek. Kâr oranlarında değişen bir şey olmayacak, eczacıların asıl sıkıntısı daha az para kazanacak olmalarıdır.”

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri