Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tümgeneral öyle bir emir verdi ki

01 Eylül 2008 / 14:15
Tümgeneral Ahmet Yavuz'dan personeline "gizli" ibareli şok talimat: "Mayınlanan arazileri sivillere açın, çobanlar ve göçerler geçsin sonra siz girin"
Şırnak Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz'dan mayınlı saldırılara karşı ivedi önlem talimatı: Sık mayınlanan yolları doğrudan değil, sivil araç trafiğine açıldıktan sonra kullanın ve böyle bilinen arazileri de önce çobanlar ve göçerler kullansın, siz ondan sonra girersiniz.


ÖNCE ÇOBAN VE GÖÇERLER GİRSİN
Doğu'da asker kayıplarının önüne geçmek için PKK'nın döşediği mayınlara karşı sivillerin öne sürülmek istendiği ortaya çıktı. Şırnak Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz imzasıyla birliklere gönderilen “gizli” yazıda, asker kayıplarının azaltılması için önce sivillerin mayınlı alana gönderilmesi, mayın olma ihtimali bulunan yollara önce sivil araçların gönderilmesi ve mayın tespiti için köpeklerin itlaf edilmesi gibi öneriler yer alıyor.

Yazıda uluslararası anlaşmalara aykırı olan Claymore mayınlarının kullanımı istenirken, “kepçeyle şehit verildiği” ifadesi de dikkat çekiyor.

İKİ PATLAMA • 3 Haziran 2007'de Şırnak Tümen Karargâhı'nda birlik komutanları, karargâh subayları ve tabur komutanlarının katılımıyla alınan kararlar, 24 Mayıs 2007'de Şırnak'ta altı askerin şehit olması ve 1 Haziran 2007'de Andaç bölgesinde sekiz askerin yaralanmasıyla sonuçlanan mayın patlamasından hemen sonra geldi.

BİRLİKLERE BİLDİRİLDİ • Bu patlamaların ardından düzenlenen toplantıda alınan kararlar, Şırnak Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz imzasıyla gizli ibareli “HRK:7130-115-07 / (58557)” No'lu mesajla, bölgedeki İkizce ve Doğanköy birliklerine, Şırnak İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı ve Jandarma Asayişi Koruma Komutanlığı'na bildirildi.

GÖÇER VE ÇOBANLAR • Taraf'ın bir kopyasına ulaştığı yazıda asker kayıplarının azaltılması için alınan önlemler sıralanırken sivillerin öne sürülmesi isteniyor.
30 madde halinde sıralanan önlemlerin bazısı şöyle:

• Son dönemlerde, yol güzergâhına yerleştirilen ve patlatılan patlayıcılar nedeniyle verilen zayiat, operasyonlarda, zor şartlarda ve büyük emeklerle elde edilen başarıları bir anda azaltmıştır. Adeta kaşıkla aldığımız ölü teröristlere karşı, kepçeyle şehit veriyoruz.

• Mayın aramaları gelişigüzel yapılmakta, gerekli hassasiyet gösterilmemektedir. Mayın arama personelinin eğitimi üzerinde hassasiyetle durmak gerekmektedir.

• Personelin meleke kazandırmak için oryantasyon eğitimi ve 20 günlük paket eğitim programlarının uygulanması gerekmektedir.

• Uzaktan kumandalı Claymore mayını gerektiğinde 4510 telsiz bataryası ile patlatılmak üzere lider personelin bulunduğu mevzi önüne döşenmelidir.

• Mayın ve el yapımı paylayıcı maddelerin yoğun olarak kullanıldığı yol ve bölgeler sürekli gözetlenmeli, buralara direkt gitmek yerine dolaylı tutum stratejisi uygulanarak, yol, sivil araç trafiği başladıktan sonra kullanılmalı, bölgelere ise çoban ve göçerler kullanıldıktan sonra girilmelidir.

• Tuzaklı mayınları etkisiz hale getirmek için köpeğe giydirilen yeleğe 1-1,5 metre uzunluğundaki ucu çengelli bir anten havaya doğru dik duracak şekilde monte edilmelidir.

• Birlik intikallerinden riskleri asgari seviyeye indirmek maksadıyla, birliklere, personel intikalleri için sivil araç verilmesi ve bu araçların değiştirilmesi ve ihtiyaca göre boyatılması yetkilerinin birlik komutanlarına verilmesi faydalı olacaktır.
Kaynak:
Bu haber toplam 2246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri