Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tümgeneralin 'uyuşturucu' istifası

26.07.2009 12:13
TSK bu haberle çalkalanıyor: Tümgeneralin istifa nedeni uyuşturucu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden üç ay önce istifa eden 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda görevli Tümgeneral Hüseyin Levent Türkmen'nin Narkotik polisi tarafından otel odasında uyuşturucu kuryesi sevgilisiyle basıldığı ortaya çıktı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda geleceği parlak generaller arasında gösterilen Türkmen, olay askeri savcılığa bildirilince istifa etmek zorunda kaldı. Alınan bilgiye göre olay şöyle gelişti:

TAKİP İTALYA'DA BAŞLADI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hakkında 'Kırmızı Bülten' çıkardığı uyuşturucu kuryesi kadının, İtalya'da bulunduğu tespit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği dedektifleri yanında yüklü miktarda uyuşturucu ile Türkiye'ye giriş yapan kadını, bağlantılarını ortaya çıkarmak için Ankara'ya kadar adım adım izledi. Uyuşturucu kuryesi, Çankaya'da bir otele yerleşince polis operasyon için düğmeye bastı. OTELE ŞAFAK BASKINI Ekipler şafak vakti uyuşturucu kuryesi kadının otel odasına baskını düzenledi. Baskında, 1. Hava Taktik Komutanlığı'nda görevli Tümgeneral Levent Türkmen ile sevgilisi gözaltına alındı. Polisi gördüğünde tedirgin olan Türkmen, polise kimliğini gizledi. Polis otel odasında yaptığı aramada uyuşturucu maddede ele geçirdiği kaydedildi. Baskının ardından tümgeneral Türkmen ile sevgilisi sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü Narkotik Bürosu'na getirildi.

KİMLİĞİNİ GÖREVİNİ EMNİYET'TE AÇIKLADI

Gözaltına alındığında kimliğini gizleyen Tümgeneral Türkmen, Emniyet'te polislere gerçek adını açıkladı ve 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda görevli olduğunu söyledi. Türkmen, olayın askeri makamlara haber verilmesini istedi. Bunun üzerine polis olayı askeri makamlara iletti. Tümgeneral Türkmen polis tarafından askeri makamlara teslim edildi. Sevgilisiyle yakalanan Türkmen, hakkında askeri savcılık soruşturma başlatında görevinden istifa etti. Türkmen'in sevgilisinin de evli olduğu öğrenildi.

ODADA 10 KG UYUŞTURUCU

İnterpol tarafından 'Kırmızı Bülten'le aranan uyuşturucu kuryesi kadının kaldığı otel odasını didik didik arayan polis ekipleri 10 kg uyuşturucu ele geçirdi. Hava Kuvvetleri'nde önü açık başarılı bir subay olarak tanınan Tümgeneral Türkmen'e 'kadın tuzağı' kurulmuş olabileceği de ileri sürüldü.

İki şok istifaya kişisel gerekçe

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda, 4 Mayıs 2009'da iki tümgeneralin beklenmedik istifaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Tümgeneral Levent Türkmen, 1. Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı görevinden ayrılarak emekliliğini isterken, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Sinan Şanlı da istifa etmişti. Tümgeneral Türkmen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) kendi irade ve isteğiyle ayrıldığını açıklamıştı. Türkmen, 'Mensubu olmaktan gurur duyduğum TSK'dan kendi irade ve isteğimle ayrıldım. Tek taraflı bu kararımda komutanlarımın hiçbir telkin ve teklifi olmamıştır' demişti. Hava Harp Okulu Komutanlığı görevinden ayrılan Tümgeneral Sinan Şanlı ise 'Tamamen şahsi kararıla görevimden ayrıldığını" söylemişti. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ise şok istifalarla ilgili 'Kişisel nedenler' demişti.
Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri