Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuncay Güney kimdir?

30 Kasım 2008 / 11:54
Tuncay Güney kimdir? Mahir Kaynak işte bu sorunun cevabını ve MİT'le olan ilişkisini deşifre etti.

Ergenekon'un kara kutusu olarak tarif edilen Tuncay Güney kimdir? Mahir Kaynak, Güney'in MİT'le olan ilişkisini deşifre etti ve sistemin işleyişini anlattı. Kaynak'a göre bu ilişki ağının tam olarak tanımlanabilmesi için Güney ve Mehmet Eymür'ün arkasında hangi gücün olduğu çok iyi bilinmeli!

Türkiye'yi sarsan Ergenekon davasının içinde MİT'in bulunmaması düşünülemez. Bu payı ihmal edip, Güney'i MİT'in adamı gibi lanse eden güç, demek ki onun verdiği bilgileri öne çıkarmak istiyor.

Mahir Kaynak, Tuncay Güney'in Ergenekon'daki misyonunu işte bu sözlerle açıklıyor. Peki MİT'in Tuncay Güney'le olan ilişkisi nasıldı? Kaynak bu konuda Sabah gazetesinin sorularını yanıtladı. İşte o önemli röportajdan bazı sorular ve Kaynak'ın verdiği cevaplar;

SABAH'ın gündemi belirlediği haberde Tuncay Güney'in MİT için çalıştığı ortaya çıktı. MİT de belgeyi doğruladı ancak 'kayıtlı elemanımız değildir' notunu düştü. Bu cümle ne anlama geliyor?

- MİT herhangi bir alanda bilgi toplamak istiyorsa o alana kolay nüfuz edebilecek ya da o alanda bulunan insanlarla ilişki kurar. Bu ilişki aslında bir kurul tarafından değerlendirilir; yani bu kişinin kullanılması gerekli midir, doğru mudur, değil midir diye... Ve hakkında tahkikat yapılır. Uygun görüldüğü zaman da görevlendirilir.

- Yani bu teşkilatta hem kayıtlı hem kayıtlı olmayan elemanlar bulunuyor, öyle mi?

- Haber toplayanlar kayıtlı elemanlardır. Onun dışında tesadüfi olarak ya da şahsi dostlukları olduğu için MİT elemanlarına bilgi verenler vardır. Yani bir MİT mensubu görüştüğü her insandan bir şeyler elde edebilir.

- Peki Ergenekon sürecinde en tartışmalı isim haline gelen Tuncay Güney aslında kim?

- MİT içerisinde kontr terör dairesi diye bir birim kuruldu, bu birim birtakım eylemler yaptı, faaliyetlerde bulundu. Bu eylemler de hiçbir zaman hiyerarşik düzen içinde yapılmadı.

- Yani size göre Güney, Mehmet Eymür'ün başında bulunduğu bu birimin elemanı mıydı?

- Evet, öyle görünüyor.

- Kim yönlendiriyordu peki bu ekibi?

- Çiller döneminde MİT'in devre dışında tutulması için çalışmalar olduğu biliniyor. Çiller MİT'in çalışmasından memnun değildi; Silahlı Kuvvetler yönetiminde ve etkisinde olduğunu düşündüğü için farklı bir yönetim kurmak istedi, hatta adı da KGB'ydi.

Yani Kamu Güvenlik Birimi. Sonra bu resmi hale gelemedi ve dağıldı. Şu önemli; Başbakan MİT dışında bir kuruma dayanmak istiyor! Garip bir durum... Ve bu birim, kendi başına birtakım eylemler yapıyor. 97'de Şenkal Atasagun'un teşkilatın başına gelmesiyle de tasfiye ediliyor. Yani bu karmaşık yapıyı Tuncay Güney'in kimliğinde değil, teşkilatta arayın.

- MİT SABAH'ın haberinin ardından 'Kuruluş ve çalışmaları tartışmalı kontrterör birimi 1997 yılında teşkilatımız şemasından çıkartılmıştır,' dedi. Bu açıklamayla Tuncay Güney'le araya mesafe mi konuluyor?

- Tuncay Güney şu anda neredeyse MİT'i temsil eden bir adam konumunda ve onun bütün eylemleri MİT'e fatura edilecek. MİT diyor ki; 'Hayır ben onun sorumlusu değilim, o geçmişte benim tasfiye ettiğim ve dışladığım bir birimin içerisindeydi.' Hepsi bu!

Tuncay Güney kullanılıyor mu?

- Şöyle yapılmak isteniyor; Tuncay Güney ilk önce Türk kamuoyuna kabul ettirildi. Yani 'Tuncay Güney her şeyi bilmektedir' havası yaratıldı. Bu imajdan sonra da 'Bundan sonra her söyleyeceği doğrudur' denilecek. Şimdi kamuoyu onun gözlerinin içine bakıyor. Onun söylediği sözler bir gerçek olarak kabul ettirilecek, böylece yargı sürecine müdahale edilecek.

-Güney'in ev ve işyerinde soruşturmanın açılmasına neden olan, çuvallarla bilgi ve belge bulundu. Buna yorumunuz?

- Bu altı çuval belgenin Tuncay Güney tarafından elde edildiğine emin misiniz? Onun kanalıyla gelmiştir ama onun sahip olduğu bilgi ve belgeler değildir belki de!

- Bu kadar konuşmadan sonra bir kez daha sorabilir miyim; Tuncay Güney kim aslında?

- Bakıyorsunuz, birçok yere yönelik faaliyetleri var; yani belli bir grubun adamı değil. Fetullahçı değil, Ergenekoncu değil, MİT'in adamı değil, hiçbir şey değil. Hiçbir şeyin adamı olmadığı zaman bir gücün adamı demektir. Bir istihbarat servisi tarafından yönlendiriliyor. Nerede bilgi varsa oraya gidiyor. İstihbaratçıların tipik özelliğidir bu, herhangi bir ideolojik bağlantıları olmaz. Görev icabı her yerde olabilir.

Kaynak:
Bu haber toplam 5130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri