Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuncay Güven Hakkında Suç Duyurusu

21 Temmuz 2008 / 12:33
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verilen dilekçede Tuncay Güney'in ifadesinin alınmadan hazırlanan iddianamenin iadesini istendi.
Dilekçede hakkında yakalama emri bulunan Güney'in interpol aracılığıyla da yakalanması istendi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül, Ergenekon iddianamesinin incelendiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, Tuncay Güney'in yakalanması için suç duyurusunda bulundu. Sanık ifadelerinde Turcay Güney'in hazırlamış olduğu belgelerle ilgili sorular sorulup, iddianamenin temeli olarak Tuncay Güney'in kaleme almış olduğu iddia edilen Ergenekon Örgütü'nün kuruluş metinlerinin kullanıldığını ileri süren avukat Ergül, hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde halen görülmekte olan 2002/64 Esas Sayılı yargılama dosyası kapsamında verilmiş bir yakalama kararı bulunan Tuncay Güney'in açık olan adreslerini de bildirerek interpol aracılığıyla yakalanmasını istedi.

Avukat Ergül, Tuncay Güney'in ifadesi alınmadan oluşturulan iddianamenin, yakalanması için suç duyurusunda bulunulan şahsın soruşturmanın esasına ilişkin sorgusunun yapılması ve böylelikle müvekkiline atılı suçun sübûtuna etki edeceği mutlak ifadesinin tamamlattırılarak iddianamenin yeniden düzenlenmesini talep etti.

DİLEKÇEDE PERİNÇEK'E SORULAN "LOBİ" BELGESİ
Avukat Vural Ergül, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçede, Doğu Perinçek'e sorulan sorularla ilgili bir belge de ekledi. Belgede gözaltına alınan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e "Tuncay Güney 'Lobi' isimli belgenin, Veli Küçük'ün talimatı ile Doğu Perinçek, Ümit Oğuztan, Adnan Akfırat ve kendisi tarafından hazırlandığını , son şeknini ise Veli Küçük tarafından verildiğini beyan etmiştir. Belgeyi kiminle ve ne şekilde hazırladınız? BÖyle bir yapılanmayla neyi amaçlamaktasınız. Bu yapının kurucuları ve yöneticileri kimlerdir" şeklinde bir soru bulunuyor.

Vedat Yener'in avukatı Vural Ergül, Tuncay Güney'in ifadelerinin sanık sorgularına temel teşkil ettiğinin açık olduğunu ancak, Güney'in her ne kadar basına sızdırılan bilgilerde 86. sanık olarak gösterilse de hiçbir şekilde iddianamede yer almadığının bilindiğini iddia ettiği dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

"Yukarıda yer verdiğimiz İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e ait sorgu tutanağında da ifade edildiği üzere, Güya Ergenekon Örgütünün kuruluşmetinleri, henüz iddianamede şüpheli sıfatıyla yer almayan Tuncay Güney isimli şahısın bizzat kendisi tarafından yazıldığı itiraf olunmakla başta Doğu Perinçek, Veli Küçük, Adnan Akfırat ve Ümit Oğuztan'a yöneltilen sorulara ve atılan suçlamalara dayanak oluşturulmuştur.

Ayrıca gerek yukarıda adını saydığım gerekse saymadığım bir çok soruşturma kapsamındaki şüpheli şahısın ev aramaları ve bilgisayarlarında yer alankayıtlar ile çeşitli dokümanlara Tuncay Güney adlı şahsın evinde yapılan aramada ele geçirilen belge ve bilgiler ile aynı olduğundan yola çıkılarak sorular sorulmuş ve suçlamalarda bulunulmuştur."

32. GÜN PROGRAMI DA DELİL OLARAK GÖSTERİLDİ
Avukat Ergül, Tuncay Güney'in bu zamana kadar Ergenekon soruşturmasıyla ilgili hiç bir şekilde ifadesine başvurulmadığını kendisinin 32. gün programında da dile getirdiğini ileri sürürek dilekçede şunları yazdı:

"Bugüne değin Tuncay Güney hakkında hiç bir surette soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifade alınmamıştır. Nitekim, geçtiğimiz Perşembe gecesi adı geçen Tuncay Güney'in Kanal D'de yayınlanan 32. Gün programında da bizzat kendisinin de ifade ettiği üzere bugüne değin hiç bir surette ne Savcılık makamı ne de başka bir makam tarafından aranılıp sorulmadığı açıklığa kavuşmuştur. Adı geçen Tuncay Güney'in halen Kanada'nın, Toronto şehrinde yaşadığı ve Jacobs House Jewish Community Centre adındaki ve 1655 Dufferin Street P.O.BOX 63085 TORONTO ONT CANAD adresindeki sinagogda haham olarak çalıştığı ve aynı zamanda yine aynı adreste faaliyet gösteren http://www.instituteus.com adresli Yahudi propagandası yapan bir web sitesinin yöneticisi olarak çalıştığı başta basın mensupları, emniyet ve istihbarat yetkilileri başta olmak üzere kamuoyunca bilinmektedir.

Bu sebeple, müvekkillerime atılı suçlamanın esasına etki edeceği mutlak sayılan mevcut bir delil ve şüphelinin ifadesi alınmaksın düzenlenmiş iddianamenin iadesini talep ile güya Ergenekon Terör Örgütünün kuruluş metinlerini yazdığını söyleyen Tuncay Güney'in ifadesine yer verilmemiş olması, suçun sübûtuna etki edecek mutlak bir delil toplanmadan düzenlendiği için iddianamenin iadesini gerektirmektedir. "

"EMEKLİ GENERAL LEVENT ERSÖZ VE ESKİ MİLLETVEKİLİ TURHAN ÇÖMEZ'E 15 GÜNDE KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI, GÜNEY'E NEDEN ÇIKARILMADI?"
Mahkemeye sunulan dilekçede, Tuncay Güney'in yaşadığı yerin, internet adresinin belli oldu ve hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen bir de arama kararı bulunduğuna dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi:

"İddianameye esas klasörler içerisinde henüz yer alıp almadığını bilmediğimiz dilekçemize konu Tuncay Güney hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde halen görülmekte olan 2002/64 Esas Sayılı yargılama dosyası kapsamında verilmiş bir yakalama kararı bulunmaktadır. Halen kanun kaçağı olarak aranmakta olan, Tuncay Güney bugüne değin yakalanamamış ama soruşturma kapsamında ilgili bilgileri tamamıyla Savcı tarafından temin olunduğu halde adı geçenden ifade alınması için aradan geçen 13 aya rağmen her hangi bir girişimde dahi bulunulmamıştır. Tuncay Güney'in iddianamede şüpheli olarak yer almadığının tarafımızca kamuoyuna açıklanmasından sonra her ne kadar basına adı geçenin 86. sırada sanık olduğu bilgisi sızdırılmış ise de bu bilginin doğru olmadığı Sayın Mahkemenizce halen incelenmekte olan iddianameden açıkça anlaşılmıştır. Belirttiğimiz açıklamanın ardından Savcılık her ne kadar çeşitli çevrelere adı geçenin dosyasının ayrıldığını belirtmiş ise de bugüne değin hala daha Tuncay Güney hakkında hiç bir sorgu yahut talep veya benzer bir işlem yapılmamıştır.

Soruşturma kapsamında yurtdışında olduğu bilgisi edinilen şüphelilerden bir emekli generalimiz ile eski bir milletvekilimiz hakkında yalnızca aranmaya başlandıktan 15 gün sonra kırmızı bülten ile tüm dünyada arama kararı çıkartan savcılığın bırakın kırmızı bülten çıkartmayı, her hangi bir surette adı geçen Haham Tuncay Güney hakkında ifade alma girişiminde dahi bulunmaması iddianamenin dayanağı soruşturmanın eksikliğini ve peşin hükmünü ortaya koyması açısından fevkalâde dikkat çekicidir. "
Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri