Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuncay Özkan'ın satış açıklaması

13 Mayıs 2008 / 12:19
Kanaltürk televizyonunu sürpriz bir şekilde elinden çıkaran Tuncay Özkan'dan ilk açıklama..

Özkan, televizyonu neden ve kaç paraya sattı? Satışa çalışanların tepkisi nasıl oldu?

Vatan yazarı Mustafa Mutlu, “bizkackisiyiz.com” hareketinin “ulusalcı” lideri gazeteci Tuncay Özkan'la dün yaşanan sürpriz satışın detaylarını konuştu. Mutlu Özkan'a satışın gerekçesini, koşullarını ve kişisel siyasi macerasının geleceğini sordu. İşte Özkan'ın yaptığı ilk açıklama:

“Biz Kanaltürk'ü satmamak için sonuna kadar direndik. Ama Maliye'nin üzerimizdeki sıkı denetimi, büyük bir reklam ambargosunun hedefi haline gelmemize yol açtı. Tam 4,5 aydır çalışanlarımıza maaş ödeyemedik. Maddi olarak bir hafta daha bile dayanacak halimiz kalmadı.

Son olarak RTÜK, mahkeme kararıyla frekansımızı iptal ettirdi, yayınımız durma noktasına geldi. Bu saatten sonra direnmemiz mümkün değildi. Borçlarımız 24 milyon doları bulmuştu. (Kulislerdeki iddiaya göre ise Kanaltürk'ün borcunun toplamı 7 milyon dolar. M. M.)

Aylardır ortak bulmak için birçok kapıyı çaldık; ama iktidar korkusu yüzünden kimse bizimle ortaklığa yanaşmadı.

Sonunda Kanaltürk'ü Bugün Gazetesi'nin sahibi Akın İpek'e 25 milyon dolara satmak zorunda kaldık.

Borçlarımızı ödediğimizde bu satıştan bize sadece 1 milyon dolar kalıyor.

Akın İpek'in Kanaltürk'te iktidar yanlısı bir yayın politikası izleyeceğine ihtimal bile vermiyorum. Çünkü Kanaltürk'ün izleyici profili buna izin vermez.

Benim için önemli olan şey, amacım. Bu amaca doğru hızla yürüyorum.

Önümüzdeki haftadan itibaren tüm Anadolu'yu karış karış gezerek, 'Biz Kaç Kişiyiz' hareketini tırmandıracağız.

Televizyonculuğu da bırakmayacağız. Sahibi olduğumuz Eurotürk'le bu yolculuğa devam edeceğiz.

Yobazlara ve AKP'ye karşı mücadelemi ölene kadar sürdüreceğim.”


ÖZKAN: ÇAREM KALMADI

Kanaltürk'ün sahibi Tuncay Özkan'ın satış işleminin ardından çalışanlarla toplantı yaparak duygusal bir konuşma yaptığı öğrenildi.

Çalışanlara “Hepinize direncinizden ötürü teşekkür ederim” diye seslenen Özkan, “Bize kimse sahip çıkmadı. Yalnız, çaresiz bırakıldık. Lisansımızı iptal ettiler. Vergi borçları yüzünden kanalın kapısında icra memurları bekliyordu. Çarem kalmamıştı. Bu kararı vermemiş olsaydım Unakıtan'ın memurları yayınımızı kapatacaktı” diye konuştu.

KANALTÜRK ÇALIŞANLARI İSYAN ETTİ

Kimliğini açıklamak istemeyen bir grup Kanaltürk çalışanı ilginç iddialarda bulundu.

www.gazetevatan.com'a sözlü ve yazılı açıklamada bulunan tepkili grup, Tuncay Özkan'ın kanalı satarak kendilerini ortada bıraktıklarını iddia etti.

Tepkili grub açıklamasındaki iddialara şöyle yer verdi:

"Yaklaşık 7 aydır maaş alamıyoruz. Tuncay Özkan kanalı Fethullah Gülen taraftarı olan Koza Gurubuna sattı. Biz ne yapacağız şimdi. Adeta ortada bıraktı bizi. Basında satış ile ilgili, Tuncay Özkan'ın çalışanlarla toplantı yaptığı ve duygusal anların yaşandığı yazıldı. Tam aksine Özkan'ın konuşması bittikten sonra kimse alkışlamadı bile".

Çalışanlardan bir kaçı toplantıyı terk etti

Yemek salonunda yapılan toplantıya yaklaşık 150 çalışan katıldı. Tüm çalışanlar kendilerini rahatlatacak bir açıklama beklerken, Tuncay Özkan'ın İpek-Koza Grubu'nu övmesi çalışanları şaşırttı. Çalışanlardan bazıları Özkan'ın konuşmasını keserek, "Biz sizinle 4 yıl önce bir yola çıktık. Bugüne kadar çok az para aldık. Son 7 aydan bu yana da maaş alamadık. En son bize maaş zammı ve satış gerçekleşirse ek ödemeler yapacağınızı belirttiniz. Ancak şimdi bizlere sadece şirketin satıldığından söz ediyorsunuz. Maaşlarımıza 3 yıldır zam yapılmadı, gelen adamlarla ne şartlarda çalışacağız. Sigortalarımızı asgari ücretten gösterdiniz. Haklarımız ne olacak" diye tepki gösterdi.

Özkan bu konuyu kanalı alanlarla konuşmadığı söyledikten sonra, toplantı esnasında konuşması devam ederken bir çok çalışan salonunu terk etti."

Vatan-Cumhuriyet / Haber7

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri