Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tura yüzde 90 hayırcı ilden başlıyor

17.07.2010 00:51
Erdoğan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada refrandum sürecinde ilk mitingini yapacağı ili ve tarihini açıkladı. Bu ilin çok ilginç bir özelliği var

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''ilk mitingimizi 24 Temmuz tarihinde Bingöl ve Elazığ'da yapacağız. 24 Temmuz'dan 12 Eylül'e kadar bizzat şahsım 36 ile gidecek'' dedi.

YÜZDE 90 HAYIRCI 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum kampanyasında ilk mitingini gerçekleştireceği il olan Bingöl, Türkiye'nin referandum tarihinde çok ilginç bir yere sahip.

Bingöl, 12 Eylül askeri darbesinden sonra cuntanın Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren'in hazırlattığı ve kampanyasını da  bizzat kendisinin yürttüğü anayasa oylamasında yüzde 90 oranında "Hayır" oyu kullanan tek il olma özelliğini taşıyor.

Başbakan Erdoğan'ın, 12 Eylül günü kısmen değiştirilmesi için oylanacak olan 12 Eylül Darbe anayasasının kampanya sürecini, darbe anayasına hayır diyerek "Cesur Bingöl" ünvanını kazanan şehre düzenlemesi de ayrı bir anlam kazanmış oldu.

2007'DE AYNI ORANDA "EVET" DEDİ

Bingöl halkı, 2007'de yapılan cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, görev süresinin yedi yıldan beş yıla indirilmesi, milletvekili seçim süresinin beş yıldan dört yıla indirilmesini ve Meclis görüşmelerinin açılmasında 367 salt çoğunluğunun aranmamasını içeren düzenleme ile ilgili referandumda ise yüzde 90'ın üzerinde "evet" diyerek dikkat çekmişti.

NEDEN CESUR?

Genç Siviller adlı grup, 7 Kasım 1982'de yapılan referandumda darbe anayasasına en yüksek ''Hayır'' oyunu veren Bingöl'ün adının değiştirilmesini isteyen Genç Siviller, şehir girişindeki Bingöl tabelasına ''Cesur'' ibaresi yapıştırmıştı

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri