Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türbanlı polis hayatından memnun

30.01.2010 00:43
İsveç'te vatandaşlar başörtüsünü 'doğal bir hak' olarak kabul ediyorlar ve kadınlar başörtüsüyle okula gidip iş bulmakta herhangi bir zorluk çekmedikleri gibi ordu da ve polis teşkilatında türban serbest.

Atila Altuntaş/Stockholm

İsveç'te polis görev esnasında, başörtü ve kippe takabilmesine olanak sağlamak için Üniformalarla ilgili kısıtlamalar, 2006 yılında kaldırılmıştı. Buna gerekçe olaraktan: polisin türban ya da başörtüsü takmasına izin vermemenin İsveç'te ki, büyük gurupların polis olmasının önün kesilmesi anlamına geleceği gösterilmişti.
 
İsveç basının da çıkan haberler göre, üniforma yasağının kaldırılmasından sonra, polis olarak göreve başlayan yabancı kökenli İsveçliler de gözle görülür bir artış yaşandı.
 
2007'de polislik görevine başlayan yabancı kökenli İsveçliler de artış yüzde 4,2 iken, 2008'de bu rakam 8,7, 2009 itibarıyla 9,5 olarak göze çarptı.
 
Yine İsveç basınına yansıyan  haberde, 2006 yılında üniforma yasağı kalktıktan sonra, Stockholm ( Arlanda) Havaalanında türbanlı olarak pasaport işlemleri bölümünde polis olarak görev yaptığını söyleyen Hindistan asıllı ve Müslüman olan Masooma Yakub, bu süre zarfında herkesten destek gördüğünü ve ne hakaret, nede farklı bir muameleye maruz kalmadığını, bundan dolayı da gayet memnun olduğunu belirtti.
 
İsveç'te başta kamu ve okullar olmak üzere, her alanda ve askeriyede türban, başörtüsü ve diğer dinlere ait sembolleri takmak serbest.

MÜSLÜMAN İSVEÇLİ ASKER

n_ra_muck_286642w.jpg

img514x344.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 13070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri