Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türban New York Times'te

15 Ekim 2008 / 11:59
Amerika ekonomik krizle sarsılırken, New York Times Gazetesi, Türkiye'deki "türban" sorunu üzerine bir dosya yayınladı. İşte Amerikalı gözüyle türban sorunu..
Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan ABD'nin saygın gazetesi The New York Times, bu toz duman içinde Türkiye'deki türban sorununu ele aldı

Amerika'nın saygın gazetesi New York Times, “Laik Türklere karşı genç başkaldırı” başlığıyla yayınladığı makalede 16 yaşında örtünmeyi tercih eden Havva Yılmaz adlı genç kızdan yola çıkarak Türkiye'deki türban sorununu irdeledi. Gazetenin Ankara temsilcisi Sabrine Tavernise'nin imzasını taşıyan yazıda şu ifadeler yer aldı:

Türkiye'de billboardlardaki reklamlarda türbanlı kadınlar yok, okullarda türban yasak, modern kimliğini laiklik üzerine kuran Türkiye'de türban takmak bir isyan anlamına geliyor. Türkiye şu an dindar bir parti tarafından yönetiliyor ama ideoloji ve kanunları tam anlamıyla laik. Ancak Türkiye'deki bazı gençlere göre özgürlük İslam'ı özgürce yaşamak, kendini ifade etmek de başlarını örtmek anlamına geliyor. Havva Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu Genç Siviller adlı hareketin sembolü Converse ayakkabılar. Türkiye'de moderni yeniden tanımlamaya çalışıyorlar. Üniversitelerde türban yasağının tartışıldığı dönemde Yılmaz'ın konuşması büyük yankı uyandırmış Havva, televizyon programlarına davet edilmişti.

Doğu, Batı'ya entegre olur mu?

Ona göre başörtüsü onu özgürleştiriyor. Karşısındakiler ise başörtüsünün bir baskı olduğunu düşünüyor. Havva, televizyon tartışmalarında başı açık kızların, “Sizi kampüsümde istemiyorum”, “Erkekler tarafından baskı altında olduğunuz için üzülüyorum” gibi sözlerini duyunca aynı ülkede yaşadıklarına inanamadığını söylüyor.

Ekonomik değişimler Türk toplumu da yeniden şekillendirdi. Cep telefonları, ipod ve internet genç nesli değiştiriyor. Gençler, batı dünyasına hiç olmadıkları kadar bağlı. Dindar Türkler, “60 saatlik çalışma temposu ve e-maillerin arasında namaz kılmak nasıl entegre edilebilir?”, “Doğunun gelenekleri batı kültürüne nasıl entegre olur” gibi sorularla baş etmeye uğraşıyor.

ABD basınının objektifinden

Makalede kullanılan fotoğraflardan biri Dolmabahçe Sarayı'nın karşısındaki duvarda bulunan Atatürk resim sergisinin önüden geçen genç kızları gösteriyor. Diğeri ise bir düğün salonundan çıkan türbanlı gelinin savrulan eteğine vurgu yapıyor. Ekonomik krizden bunalan ABD basını, türban sorununun nasıl çözüleceğini merak ediyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri