Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türbanını çıkar diyen yargıca dava açtı

27.08.2009 14:35
ABD'nin Michigan eyaletinde, Irak asıllı Raneen Albaghdady, duruşma salonunda başörtüsünü çıkarmasını isteyen yargıca, anayasal hakkını ihlal ettiği için dava açtı.
Callahan ve Wayne ilçesi aleyhine açılan davaya müdahil olan İslami bir kuruluşta basın toplantısı düzenleyen 32 yaşındaki Raneen Albaghdady, 16 Haziranda görülen duruşmada Wayne ilçesi yargıcı William Callahan'ın türbanını çıkarmasını istemesi üzerine ''aşağılandığını hissettiğini'' belirtti.

Callahan'dan korktuğunu ve türbanını çıkarmazsa tutuklanacağı endişesi yaşadığını ifade eden Albaghdady, ''bu ülke özgürlükler ülkesi ve türban nedeniyle bize böyle davranılmaması gerekiyor. Mahkemede hakime 'hayır' diyemeyeceğiniz bir ülkeden geliyorum'' dedi.

Raneen Albaghdady, isminin değiştirilmesi için görülen davada yargıcın talebi üzerine türbanını çıkardığını belirtti.

Yargıç Callahan adına mahkemeden yapılan açıklamada ise ''Yargıç Callahan'ın ve mahkemenin dini usullere ve bütün dini tercihlere saygısı vardır. Yargıç, asla Müslüman bir kadının başını örtme hakkına engel olmamıştır'' ifadelerine yer verildi.

Müslüman nüfusun yoğun olduğu yerlerden biri olan Wayne ilçesinde medeni kanun, yargıçların duruşma salonunda türban takılmasına izin vermelerini öngörüyor.

Peçenin söz konusu olduğu başka bir durumda ise Michigan Yüksek Mahkemesi, 17 Hazirandaki kararında, tanıkların dış görünüşü ile ilgili hakimlere geniş yetki tanıyan düzenlemeyi onadı. Söz konusu yasa, Müslüman bir kadının şahitlik yaptığı bir davada türbanını ve peçesini çıkarmaması üzerine yürürlüğe konuldu.

Yasanın, Albaghdady'nin, Yargıç Callahan'ın önüne çıkmasından bir gün sonra düzenlendiğine işaret ediliyor.

cafesiyaset


Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri