Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türbanlıysan eleştiriye katlanacaksın

03.07.2010 12:43
Uğur Dündar imzalı yalan 'testis' haberi nedeniyle mağdur olan doktorun açtığı dava sonucu verilen 'Türban' takıyorsan ağır eleştiriye katlanacaksın' kararı avukatları bile isyan ettirdi.

Uğur Dündar imzalı yalan 'testis' haberi nedeniyle mağdur olan doktorun açtığı dava Yargıtay'a kadar gitti. Yargıtay'ın da onay verdiği 'Türban' takıyorsan ağır eleştiriye katlanacaksın' kararı avukatları bile isyan ettirdi.

 

Uğur Dündar imzalı ‘testis’ haberinin yalan olduğu ortaya çıkmış ve o dönem Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olan Ertuğrul Özkök bu haber için özür dilemişti. Haber yalan olmasına rağmen, haber hakkında dava açan kadın doktorların davasının red gerekçesi ise oldukça ilginçti. ‘Türban akılcılığa aykırıdır’, ‘Türban takan biri ağır da olsa eleştiri hak eder’ cümlelerini içeren red gerekçesi Yargıtay tarafında da kabul edilmişti. Tüm bu gelişmeler ve yargının son dönemde verdiği tartışmalı kararlar bu akşam Ülke TV’de masaya yatırıldı.

 

Yargının tartışmalı kararları Ersoy Dede'nin sunduğu Ülke TV Ana Haber'de Emekli Cumhuriyet başsavcısı Reşat Petek, mağdur doktorun Avukatı Mehmet Hasip Şenal katıldı.

 

Avukat Reşat Petek, bu konuyu ilk kez Abant Platformu'nda gündemine getirdiğini belirterek "Şu anda bu karar elimde olmasa, bana bir hakim böyle bir cümle kullanabilir mi deseler kabul etmek istemem." dedi. Reşat Petek mahkeme kararının tam bir rezalet olarak vurguladı.

 

Dava avukatı Mehmet Hasip Şenkal, olayın Mut'ta yaşandığını ve olaydan 3 gün sonra kişilerin Konya'ya geldiğini ve doktora gidildiğini, o anda nöbetçi olan erkek doktorun bu müdahaleyi yapmadığı dava konusu olan doktorlardan birinin o gün görevde olmadığı diğerine ise olayın intikal etmediğini hatırlatarak buna rağmen Uğur Dündar veHürriyet gazetesi kendi anlayış ve hayat görüşleri noktasında suçlayıcı ve küçük düşürücü yayın yaptıklarını söyledi.

 

Şenkal, bayan doktorların bu asılsız haberler yüzünden çok zor günler yaşadıklarını, hamile olan doktorun çocuğunu düşürme riski ile karşı karşıya kaldığını bu yüzden de haberle ilgili dava açıklarını söyledi. Hasip Şenkal, davanın Türkiye'deki sürecinin tamamen bittiğini ve olayla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gittiklerini söyledi.

 

Mahkemenin kararla ilgili gerekçesine ve kullanılan dile ise iki avukat adeta isyan etti

Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri