Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turgut Özal'ı Kürt açılımı öldürdü

19.11.2009 01:12
Turgut Özal, Kürt açılımını 1993’te yapmaya çalıştığı ve Musul ile Kerkük’ü alıp Kürtlere federasyon hakkı vermek istediği için zehirlendi.

Turgut Özal’ın Kürt açılımı yapmak istediği için zehirlendiğini, artık Türkiye’de Yeni Osmanlıcılık anlayışının hüküm sürdüğünü iddia eden film, derin devlet içindeki Gladio oluşumunu da Ergenekon soruşturmasına bağlıyor.

 

Tüm Türkiye’de cuma günü vizyona girecek olan “Kurtlar Vadisi: Gladio”, derin devlet adına sayısız eylemde bulunmuş emekli bir istihbaratçı olan Büyük İskender’in mahkemede “Gladio’ya hizmet ettiğimi bilmiyordum. Sanıyordum ki biz devletimize çalışan bağımsız bir ekibiz” sözleriyle açılıyor ve olaylar 1993’ten itibaren geriye dönüşlerle anlatılıyor.

 

İşte filmde tartışma yaratacak iddialar:

 

* Türkiye’deki tüm darbeler ve 28 Şubat süreci ABD’den icazet alınarak gerçekleştirildi.

* Bugün bile varlığı tartışılan Gladio adlı oluşum, Soğuk Savaş döneminde NATO ittifakı ülkeler arasında kuruldu. Bu organizasyonun devlet kademesindeki her türlü kuruluşu kontrol edecek güce sahip.

 

* Turgut Özal, Kürt açılımını 1993’te yapmaya çalıştığı ve Musul ile Kerkük’ü alıp Kürtlere federasyon hakkı vermek istediği için zehirlendi.

 

* 1993’te PKK lideri Abdullah Öcalan’a düzenlenen suikast girişimi son anda ABD’den gelen emirle Gladio tarafından engellendi.

 

* Bugün devam eden Ergenekon soruşturması, Gladio’nun eseri.

 

* Ordu içerisinde AKP hükümetine karşı da darbe planlandı. Ancak Washignton’dan gelen telefonla darbeden vazgeçildi.

 

* Filmin en çok ses getirecek iddiası ise finalde Büyük İskender’den geldi: “ABD, Araplarla İsrail’i aynı masaya oturtamayacağını öğrendi. Artık yeni bir oluşum var. Bu oluşum Yeni Osmanlıcılık’tır. Artık Araplara yeni bir çoban lazım o da Türkiye olacak.”

 

* Tüm bu çarpıcı iddialarına rağmen film, sinemasal açıdan vasat. Her şey dizi tadında perdeye taşınıyor. Çok düşük bir bütçeyle çekildiği her karesinde belli olan filmdeki aksiyon sahneleri dizinin normal bölümlerinden bile sönük.

 

Hürriyet)

 
Bu haber toplam 4098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri