Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

turizm için iyi haber

05 Aralık 2008 / 19:12
Dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook'un üst yöneticisi, ''Turist gönderdiğimiz bazı ülkelerde düşüş yaşanırken, Türkiye'ye gönderdiğimiz turist sayısında artış yaşanıyor'' dedi.

Merkezi İngiltere'de olan dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook'un üst yöneticisi (CEO) Manny Fontenla Novoa, ekonomik krizin turizm sektörünü de olumsuz etkilediğini belirterek, ''Turist gönderdiğimiz bazı ülkelerde düşüş yaşanırken, Türkiye'ye gönderdiğimiz turist sayısında artış yaşanıyor'' dedi.

İngiltere'nin yanı sıra, Avrupa'nın önemli pazarlarında faaliyet gösteren Thomas Cook, 2 bin 500 İngiliz seyahat acentesi yetkilisini Antalya'da ağırlıyor. Bin 250'şer kişilik iki grup halinde Antalya'ya gelen İngiliz turizmcilere, Antalya ve yöresindeki ören yerleriyle oteller tanıtılıyor.

Novoa, Thomas Cook'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ağırlama dolayısıyla Belek Xanadu Otel'de düzenlenen toplantıda Vali Alaaddin Yüksel ile turizm meslek kuruluşlarının temsilcileri ve otelcilere Thomas Cook'un çalışmaları ve Türk turizmi hakkında bilgi verdi. Novoa, 2007-2008 sezonunun çok zorlu geçtiğine dikkati çekerek, ''Bütün dünyada ekonomik gerilemeler oldu. Büyük kuruluşlar çökme noktasına geldi. Bu sıkıntı seyahat sektörünü de etkiledi. Cruise gemileri satış yapamıyor, hava yolu şirketleri batıyor'' dedi.

Thomas Cook'un 21 farklı pazarda faaliyet gösterdiğini anlatan Novoa, Thomas Cook'un bir yılda 21 milyon turiste hizmet ettiğini, 3 bin 150 perakende satış noktasının bulunduğunu, 93 uçakla yolcu taşıdıklarını, 2 bin destinasyonda tatilci ağırladıklarını, 28 bin 800 çalışanlarının bulunduğunu ifade etti. Novoa, Thomas Cook'un geçen yıl vergi ve faiz öncesi karının 366 Milyon Pound olarak gerçekleştiğini, bu yıl ise vergi ve faiz öncesi karlarının 480 Milyon Pounda ulaşacağını söyledi.

ABD, Avrupa, Hindistan, Mısır dahil bir çok ülkede faaliyetleri bulunduğunu hatırlatan Novoa, kendileri için çok önemli Rusya pazarına girmek için de çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

-TÜRKİYE'YE GELEN TURİST ARTIYOR-

Manny Fontenla Novoa, Thomas Cook'un geçen yıl İspanya'ya 5 milyon, Yunanistan'a 1.5 milyon yolcu taşırken, Türkiye'ye 1.4 milyon turist getirdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

''Bu yıl ise ekonomik kriz nedeniyle durum farklı. Ekonomik kriz nedeniyle turist gönderdiğimiz ülkelerde düşüş yaşanırken, Türkiye'ye getirdiğimiz turist sayısı artıyor. Avrupalılar, İskandinavlar, İngilizler ürün ve hizmet kalitesi için Türkiye'ye tatile gelmek istiyor. Türkiye'de önemli bir dinamizm var. Türkiye pazarı gelişmeye devam edecek. Avrupa'da yapılan araştırmada kriz nedeniyle insanların otomobil, mobilya alımından vazgeçebilecekleri ama tatillerden vazgeçemeyeceklerini ortaya çıkardı. Bu da turizm açısından sevindirici bir olay. Türkiye her şey dahil sistemi ve kaliteli otelleri sayesinde tercih edilen bir ülkedir.''

-TÜRKİYE'YE 2009 YILINDA 1.7 MİLYON TURİST-

Novoa, Türkiye'ye taşıdıkları yolcu sayısının her geçen yıl arttığına değinerek, ''2008 yılında Türkiye'ye 1.4 milyon getirdik, 2009 yılında ise bu sayı 1 milyon 700 bine ulaşır'' diye konuştu.

İspanya, Yunanistan, Güney Kıbrıs gibi ülkelerde gelecek yıla yönelik turist sayısında yüzde 21'lik azalma beklendiğini ifade eden Novoa, Türkiye'ye gelecek turist sayısında ise yüzde 20'lik bir artış öngörüldüğünü vurguladı. Novoa, ''Türkiye'ye İngiltere'den 750 bin, Orta Avrupa'dan 520 bin, Kuzey Avrupa'dan ise 130 bin kişi getirdik. İngilizler ve Almanlar Türkiye'ye gelmek için Thomas Cook'u tercih ediyorlar. Türkiye turizmde bizim için kale olmaya devam edecek'' dedi.

-TÜRKİYE'DE PAZAR PAYIMIZI ARTIRMAK İSTİYORUZ-

Manny Fontenla Novoa, Türkiye'deki pazar paylarını artırmak istediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

''Türkiye bizim için çok önemli ve potansiyeli olan bir ülkedir. Türkiye pazarını büyütmek istiyoruz ama Türkiye de bize yardımcı olmalı. Ancak Türkiye'deki oteller bu yıl fiyatlarını yüzde 7 oranında artırdı. Ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde fiyat artışı fazla. Pazar bu zammı kabul etmeyebilir. Bu zam kararı gözden geçirilmezse, Türkiye'ye yönelttiğimiz uçak kapasitesini yarıya indirmek zorunda kalabiliriz. İspanya ve Yunanistan fiyatlarını indiriyor. Türkiye'de de otel fiyatları eski düzeyine getirilmeli. Türkiye'nin, İspanya ve Yunanistan gibi önemli rakipleri var. Bu ülkeler sürekli ve etkin tanıtım yapıyor. Türk hükümeti ve turizmciler de etkin ve sürekli tanıtım yapmalı. Bu çok önemli. Biz Türkiye'de kısa vadeli değil uzun vadeli partnerlik istiyoruz.''

-ORMAN YANGINLARI İÇİN 100 BİN AVROLUK YARDIM-

Novoa, konuşmanın ardından Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'e, Serik ve Manavgat'ta 31 temmuz 2008'de başlayan ve 5 gün süren orman yangınında yanan orman alanlarının yeniden ağaçlandırılması için 100 bin avroluk temsili çek verdi.

Antalya Valisi Yüksel ise bu yıl Antalya'da çok ciddi bir orman yangını yaşadıklarını, vatandaşların ve turizmcilerin katkısıyla yanan evlerin yeniden yapıldığını ve hak sahiplerine verileceğini bildirdi. Yüksel, yanan orman alanlarının ise kısa sürede ağaçlandırılacağını kaydetti.

Thomas Cook'un yaptığı yardımla çevre dostu olduğunu gösterdiğini ifade eden Vali Yüksel, Thomas Cook'un bu yardımla orman alanlarının yeniden ağaçlandırılmasına katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri