Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk aile yapısından etkilendi Müslüman oldu

25.08.2010 17:28
Düzce Kaynaşlı'dan Almanya'nın Ravensburg kentine çalışmaya giden Türk gurbetçi Çömert ailesinin yanında çalışan Polonya asıllı Alman vatandaşı Bartosz Przymenski Müslümanlığı seçerek Halil ismini aldı.

Düzce Kaynaşlı'dan Almanya'nın Ravensburg kentine çalışmaya giden Türk gurbetçi Çömert ailesinin yanında çalışan Polonya asıllı Alman vatandaşı Bartosz Przymenski(27) Müslümanlığı seçerek Halil ismini aldı.

Almanya'nın Ravensburg kentinde bir temizlik şirketinde çalışan Bartosz Przymenski, temizlik şirketinin sahibi Şaban Çömert ve ailesi ile yakınlık kurdu. Gurbetçi Türk aile ile yaz tatilini geçirmek için Türkiye'ye gelen Przymenski, kaldığı süre içinde Türk aile yapısından etkilenerek Müslümanlığı araştırmaya başladı. 2 senedir temizlik şirketinde birlikte çalıştığı aile ile yeniden Türkiye'ye gelen Przymenski, Düzce'nin Kaynaşlı ilçesine bağlı Üçköprü köyünde tatilini geçirirken Müslüman olmaya karar verdi.

Bunun üzerine Şaban Çömert, Kaynaşlı ilçe Müftülüğü ile görüşerek durumu bildirdi. Müslüman olması için gerekenler Polonya asıllı Alman vatandaşı Bartosz Przymenski'ye anlatıldı. Przymenski kendi isteğiyle önce sünnet oldu. Türk aile birlikte oruç da tutmaya başlayan Przymenski için Kaynaşlı ilçe Müftülüğünde bir program düzenlendi.

İlçe Müftüsü Yavuz Karabayır, Avrupa'da yaşayan ailelerin, aile bağlarının Türklerin ve Müslümanlarınki kadar sağlam olmadığını belirterek, "Bu kardeşimiz de Türk aile yapısından etkilenerek Müslümanlığı seçmiştir. Bizlere düşen de kendisine yardımcı olmaktı." dedi. Kelime-i Şahadet getirerek Müslümanlığa ilk adımını atan Przymenski'a Müftü Yavuz Karabayır tarafından Müslümanlık belgesi verildi. Bartosz, Müslüman olmasında kendisine yardımcı olanlara teşekkür etti.

Cihan

Bu haber toplam 3078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri