Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk basınında İsrail yanlıları var

04.06.2010 12:48
Erdoğan'ın Türkiye İhracatçılar Meclisi'ndeki konuşmasında söylediği bazı sözler dikkatlerden kaçtı.. Oysa Başbakan çok ilginç bir açıklama yaptı

İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ

"Saldırgan tavırlardan bölgenin hiçbir ülkesi kazanç sağlayamacağı gibi İsrail de kazanç sağlayamaz. Korsan yaklaşım ile şiddet politikaları ile meydan okumalarla hiç kimse bir yere varamaz. Birileri bu zorbalığı teşvik edebilir. Ama biz bu zorbalığa göz yumamayız. Atılması gereken her adımı attık, ancak yapacaklarımız bununla sınırlı değil.

Saldırı sonra sesimizi yükseltmemiz Gazze konusunu yeniden gündeme getirdi. Mısır Refah sınır kapısını açtığını duyurdu. İsrail'in şiddet politikaları bölge için büyük bir tehlike haline gelmiştir. Bizim İsrail halkı ile problemimiz yok. İsrail'in Türkiye içinde de bazı basın kuruluşları yanına çekerek kendini haklı çıkarma çabaları gözümüzden kaçmıyor.

Anti semitizmi istismar ederek katliamları örtmeşe çalışmak artık inandırıcı değil. Bazı ihbarlar üzerinde çalışıyoruz. En tepesinden bu olaylara karışanlarla ilgili suç duyurusunda bulanacağız. İsrail'in güvenlik kaygıları mantık ve insanlık sınırlarını aşan bir travmaya dönmüştür. Bizim kimseye husumetimiz yok olamazda.

Türkiye bir güven ülkesidir, istikrar ülkesidir. 22 Arap ülkesine yaptığımız ihracat 3.2 milyar dolar iken 2008'de 25 milyar dolara çıkardık. 2009'da krize rağmen 21 milyar doların üstünde tuttuk. Peki bu nasıl oldu? Proaktif politakayla oldu. Kan ve gözyaşı varsa istemeseniz de etkilenirsiniz.

Eksen kaymasından bahsedeler değişimi okuyamıyor ya da okuyamak istemiyor. Ortadoğu yanarken kendisini yalıtılmış dünya inşa edemezsiniz. Ortadoğu'da barış istiyoruz. Gazze için sesimizi yükseltiyorsak bir eksen kayması değildir bu hukukun egemen olması bölgeye barışın gelmesi içindir.

Biz kabile devleti değiliz. Gücümüzün farkında olalım. Kendi kendimize yetmesini bilelim. Biz orada atılan imzaları takip ediyoruz. İran sözünde durdukça biz de arkasındayız. Yazılı metin benim de elimde. İsrail bölgedeki en önemli dostunu kaybetmek üzere. Biz ne yapıyoruz demesi lazım

 

 
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri