Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk berber bayram öncesinde serbest

17 Kasım 2008 / 08:12
Suudi Arabistan'da Allah'a küfrettiği iddiasıyla idam edilecek olan Türk berber Sabri Boğday'ın bayram öncesi serbest kalacağı haberini Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan alan aile sevince boğuldu.
Suudi Arabistan'da Allah'a küfrettiği iddiasıyla yargılanan ve idama mahkum olan Türk berber Sabri Boğday'ın affedilip bayram öncesi ailesine kavuşacağı haberi Hatay'daki ailesine ulaştı. Önceki gün Riyad'tan gelen, dün de Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen sevinçli haber üzerine Boğday ailesi şimdiden bayram sevincini yaşıyor. Hakkında idam cezası verildikten sonra temyize giden Sabri Boğday'ın durumuyla ilgili bilgi veren Riyad Büyülçisi Naci Koru, Suudi makamlarının tavrının son derece olumlu olduğunu ve diplomatik girişimler sonrasında temyiz sürecinde Türk berberinin affedileceği yönünde bir kanı oluştuğunu dile getirmişti. Basına bu yönde yansıyan haberler sonrasında son olarak da Türk Dışişleri'nden müjde geldi. Hatay'daki Boğday ailesini arayan yetkililer, Türk berberin Kurban Bayaramı öncesi serbest kalacağını ifade ettiler. Sabri Boğday'ın eşi Muazzez Boğday, önceki günlerde Riyad Türk Büyükelçiliğinden bir yetkilinin kendilerini aradıklarını ve Suudi makamlarının bu konuda çok olumlu davrandığını dile getirdiklerini söyleyerek, 'Dün Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan aradılar. Konuyla ilgili aralıksız takipçi olduklarını söylediler. Sabri'nin Kurban Bayramı'ndan önce serbest bırakılacağını söyleyerek üzülmememizi istediler' dedi.
çYeni Şafak'a bugüne kadar yaşadıklarını anlatan Muazzez Boğday, şöyle konuştu: 'Eşim, Cidde'de çalışırken 2003 yılında Hatay'a izne geldi. Onunla Hatay'da tanışarak nişanlandık. Evlendikten sonra izin bitiminde Cidde'ye geri döndük. Tek erkek çocuğumuz Süleyman dünyaya geldikten 2 ay sonra bu olay yaşandı. Allah'a küfür ettiğini ileri sürerek onu tutukladılar. Sabri'nin tutukluluk hali önümüzdeki Mart ayında ikinci yılını dolduracak. Bu olay düşünüldüğü, basına yansıdığı gibi 1 yıllık bir olay değil. 2006 yılında gerçekleşmiş bir olaydır. Biz en başında, basına olayı bildirmedik. İdam gibi bir durumun olabileceğini aklımıza getirmedik. Ancak eşimin idam edileceği yönünde gelişmelerin olmasından sonra ne yapacağımızı şaşırdık. Olayı gazetelere taşımaya karar verdik. Bu süreçte Türk yetkililer de devreye girdi' dedi.

TÖVBE FIRSATI

Boğday'ın davasıyla ilgili olarak konuşan Riyadlı avukat Abdülrahman el Lahem ise bu tür davalarda işin yargıçta bittiğini söyledi. Yargıcın iddiayı doğru kabul edip ölüm cezasını onaylayacağı gibi, sanığa tövbe etme fırsatı vererek beraat ettirebileceğini belirten El Lahem, "Herşey, yargıcın Şeriat hukukunu nasıl yorumladığına bağlı" diye konuştu. Diplomatik girişimler sonucu temyiz aşamasından yararlandırılması halinde yargıcın tövbe etme fırsatı vererek bu süreci tamamlayacağını dile getirdi.


Oğlum babasız büyüdü

Türk berber Sabri Boğday'ın, 2 yaşındaki erkek çocuğu Süleyman ve eşi Muazzez'i hapse girdiğinden itibaren hiç görmediği ortaya çıktı. 'Bir defa görüşmek için girişimde bulundum ancak beni de içeri almadılar' diyen Muazzez Boğday, 'Çocuğunu 2 aylıkken gördü bir daha hiç görmedi. Ben de eşimi 2 yıldır hiç görmedim olum babasız büyüdü' dedi.Yeni konuşmaya başlayan küçük Süleyman ise “Babamı getirin” diyor.


Cumhurbaşkanı Gül araya girdi

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde berberlik yapan Sabri Boğday, Mısırlı terzi komşusu ile bilinmeyen bir nedenle tartışmasının ardından, Mısırlı'nın olay yerine gelen polislere, "Bu adam Allah'a küfür etti" sözüyle, tutuklanmış Mısırlı ise kayıplara karışmıştı. Basında geniş yer bulan haber üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud'u olayla ilgili temas kurdu. Ancak bugüne kadar Kral'dan bir açıklama gelmedi.
Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri