Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk futbolunu karıştıracak bir iddia..

27.12.2009 18:48
Son yıllarda şike skandallarıyla sarsılan Türk Futbolu, ikinci büyük ithamla karşı karşıya.

Şike skandallarıyla sarsılan Türk Futbolu, ikinci büyük ithamla karşı karşıya. Bütün dünyada değer kaybeden futbol kulüplerinin aksine Türk Futbol Klüplerinin değer kazanması gözleri ülkemize çevirdi. Dünya futbol borsasısını karıştıran haberle ilgili Fotospor yazarı Serkan Bayar inanılmaz bir iddia ortaya attı.

İşte Serkan Bayar'ın yazısı:

Ekonomiden çok anlamam, borsada da bir günden bir güne param olmamıştır. Bana hep 'kumar' gibi gelir bu borsa. Bir farkla... "Dow Jones Stoxx Football" isimli futbol borsasında Türk takımlarına para yatıranların hepsi 2009 yılında para kazanmış. Juventus, Roma, Lazio, Ajax, Dortmund, Porto, Lyon, Celtic ve Tottenham gibi devlerin sürekli kaybettirdiği bir ortamda, F.Bahçe'nin yüzde 10, G.Saray'ın yüzde 8,8, Beşiktaş'ın yüzde 4,6, Trabzonspor'un ise yüzde 4 oranında yatırımcısına kazandırması kafaları karıştırmış.

Futbol yüzde 28 kaybettirmiş
Futbol yıl boyunca yüzde 28'lik oranla yatırımcısına kaybettirirken, son dört yıl içinde de yüzde 23 ila yüzde 30 arasında kümülatif düşüşler yaşanmış. 24 ülkenin üye olduğu Dow Jones Stoxx Football endeksi, özellikle Doğu Avrupa'da evrim göstermiş. Bu arada futbolda F.Bahçe ile birlikte en çok kazandıran diğer takım ise Danimarka'nın FC Kopenhag takımı olmuş.

Top artık ekonomi habercilerinde
Bu haberi birkaç ekonomist arkadaşımla paylaştım, iddialı olmak istemediler ama bu kulüpler üzerinden "Dow Jones Stoxx Football" endeksinde Türkiye veya yabancı kaynaklı spekülasyonlar olabileceğini ima ettiler. Yani dediğimde; bu kulüpler üzerinden para kazananlar hakkında soruşturma açılabileceğini ima ettiler. Haberi ben verdim araştırmak ekonomideki habercilerin işi artık!

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri