Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Halkı öfke püskürdü!

04 Ocak 2009 / 12:33
Türkiye'de İsrail'in Gazze'ye yönelik katlimanına tepki büyüyor. Türk halkı vahşete karşı tek yürek olup meydanlara indi..

Türkiye’de israil’in Gazze’ye yönelik sürdürdüğü hava operasyonuna tepki büyüyor. Yurdun dört bir yanında yapılan eylemlere binlerce kişi katıldı, ortak slogan ise operasyonun durdurulması oldu

İsrail’in Gazze’ye yönelik sürdürdüğü operasyona tepkiler büyüyor. Bugün yüzlerce sivil toplum örgütü ve partinin örgütlediği Türkiye’nin birçok kentinde yapılan miting ve eylemlerde İsrail protesto edildi


SULTANBEYLİ'NDE 2 BİN KİŞİLİK İSRAİL PROTESTOSU
Sultanbeyli Sivil Toplum Kuruluşları'nın organize ettiği 'Filistin için Sultanbeyli ayakta' mitingine 2 bin'den fazla kişi katıldı. İsrail'in protesto edildiği mitingde kalabalık Hamas ve Filistin lehine sloganlar atarak tekbir getirdi. Mitinge katılan kuruluşlar adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, " Türk hükümetine sesleniyorum katil İsrail elçisini derhal sınır dışı ediniz, Türkiye'nin Filistin elçisini derhal geri çekiniz" diye konuştu. Filistin için duaların okunduğu mitingde kalabalık 'Hamas'a selam direnişe devam, Filistin halkı yalnız değildir' diye sloganlar attı. Ellerinde döviz ve pankartlar taşıyan kalabalıkta bazı gruplar ise yanlarında getirdikleri İsrail bayrağını yaktı.

İSRAİL BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE EYLEM...
Tüketiciler Birliği ve çeşitli sendikaların üyelerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, Levent'teki İsrail Konsolosluğu önünde toplandı.İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını kınayan grup adına Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya konuştu.İsrail mallarına boykot çağdrısı yapan Kaya, "Hükümetin derhal İsrail'le ilişkilerini askıya alması gerekli. Kamu ihalelerinde yer alan İsrail kökenli firmalara işten el çektirilmeli. " dedi. 

ANKARA


İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen "Gazze Halkıyla Dayanışma Mitingi"nde protesto edildi.
Miting öncesinde, saldırılarda hayatını kaybedenler için Kocatepe Camisinin avlusunda gıyabi cenaze namazı kılındı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı namazın ardından grup, Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen mitinge katılmak üzere yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Mithatpaşa Caddesi trafiğe kapatıldı.
"Katil İsrail, Filistin’e Özgürlük", "Kahrolsun İsrail" ve "Katil İsrail Bebeklerin Suçu Ne?" sloganları atan ve zaman zaman tekbir getiren grup, "Filistin Halkı Yalnız Değildir", "Filistin’e Dua, İsrail’e Beddua", "Gazze Yanıyor, Bebekler Ölüyor", "Siyonist Elçilik Kapatılsın" yazılı pankartların yanı sıra Filistin bayrakları da taşıdı.
Kadınlar ile erkeklerin ayrı ayrı yürüdüğü grupta çocuklar da yer aldı. Yürüyüşte, üzerinde bir ayakkabı bulunan ve "This is for you Olmert (Bu senin için Olmert)" yazan pankart ile kanlı kefeni temsil eden beyaz bir beze sarılmış oyuncak bebek dikkati çekti.
Grup, yürüyüşün ardından "Ankara Filistin Platformu" tarafından Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen "Ankara Filistin Dayanışma Platformu Mitingi"ne katıldı.
Mitingde konuşan Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, İsrail’i protesto mitinglerindeki haykırışların Filistin halkının yüreğine su serptiğini ve İsrail tanklarının önünde manevi siper oluşturduğunu ifade etti. TBMM İsrail-Türkiye Dostluk Grubunun son üyesini de kaybederek dağıldığını belirten Dilipak, "TBMM Filistin-Türkiye Dostluk Grubu üyeleri daha neyi bekliyor? Neden hala Ankara’da oturuyorlar?" dedi.
Ankara Filistin Dayanışma Platformu adına konuşan Recep Vidin de Müslüman ülkelerin liderlerinin İsrail’in saldırılarına karşı hiçbir şey yapmadığını ileri sürdü. İsrail ile ikili anlaşmaların feshedilmesi ekonomik, siyasi ve askeri ilişkilerin askıya alınması gerektiğini savunan Vidin, Türkiye’nin İsrail’deki büyükelçisini geri çağırmasını istedi.
Filistinli Doktor Said el Hac ise, Gazze’deki saldırılarda bir hafta 75’i çocuk 435 kişinin öldüğünü ve 2 binden fazla kişinin yaralandığını söyledi. Halkların üzerine düşeni yaptığını ancak devlet yetkililerinin bunu başaramadığını savunan el Hac, İsrail’in Ankara’daki Büyükelçiliğinin kapatılmasını istedi.
İsrail’i protesto eden şiirlerin de okunduğu miting sırasında, İngilizce "Gazza is burning, The world is silent, Make yourself heard (Gazze yanıyor, Dünya sessiz, Sesinizi duyurun)" pankartları ile Arapça pankartlar da dikkat çekti.

SAMSUN – ORDU – SİNOP – ÇORUM
Samsun, Ordu, Sinop ve Çorum’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından, hava saldırısında bulundukları Gazze'de yüzlerce Filistinliyi öldüren İsrail hükümeti protesto edildi.
Samsun Süleymaniye Caddesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde pankartlarla yürüyerek ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları attı. Yaklaşık 2 kilometre yürüyen gruba çevredekiler de alkışlarla destek verdi.
Ordu’da ise Süleyman Felek Caddesi’nde toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerinde ‘Hepimiz müslümanız hepimiz Filistinliyiz’, ‘Yahudi malını alma İsrail’e destek olma’, ‘Katil İsrail Filistin’den defol’ yazılı dövizler taşıyarak, ‘İsrail şaşırma sabrımızı taşırma’ sloganları attı.
Sinop’ta da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan yaklaşık 700 kişi ‘Gücünüz çocuklara yetiyor’, ‘Vampir İsraildövizleri taşıdı.
İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliama tepkiler Çorum’da da sürdü. 100 kişinin katıldığı protesto gösterisinde Filistin’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı da kılındı. Çeşitli sloganların atıldığı gösteride gruplar daha sonra sorun çıkarmadan dağıldı.

DTP’DEN İSRAİL’E KINAMA
Diyarbakır’da aralarında milletvekillerinin de bulunduğu DTP’liler, İsrail’in Filistin’e yönelik gerçekleştirdiği ve yüzlerce insanın can verdiği saldırıları kınadı. DTP İl Başkan Vekili Ali Şimşek, AKP’nin Filistin için timsah gözyaşı döktüğünü ileri sürerek, “İsrail devleti ile imzaladıkları askeri işbirliği anlaşmalarının henüz mürekkebi kurumadan gelişen bu saldırı karşısında timsah gözyaşları döken AKP iktidarı da işbirlikçi güçlerin başında gelmektedir” dedi.
DTP Diyarbakır İl binasında önünde yaklaşık 1000 kişinin katıldığı İsrail’i protesto gösterisine DTP Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de hazır bulundu. Protestocular hep birlikte, Kürtçe ve Türkçe, ‘Filistin halkı yalnız değildir’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları attıktan sonra sessizce dağıldı.

NEVŞEHİR FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK
İSRAİL’in Filistin’in Gazze kentine yönelik gerçekleştirdiği saldırılar, Nevşehir’de yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüş ve sonrasında gerçekleştirilen miting ile protesto edildi. Mitinge katılan Filistinli doktor Wafi Ataullah, Türkiye’den yükselen tepkililerin İsrali’i korkuttuğunu öne sürdü.
Nevşehir’de 20 vakıf, dernek ve sendika tarafından oluşturulan Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun organize ettiği ‘İsrail’e Lanet, Filistin’e Destek’ yürüyüşüne ve mitingine Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, siyasi partilerin il başkanları ile yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı. Eski İtfaiye Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, mehter takımının çaldığı marşlarla Türk Telekom Müdürlüğü önüne kadar yaklaşık 2 kilometre yürüdü. İsrail’i protesto eden afiş ve dövizlerle yürüyen topluluk sık sık tekbir getirdi. ‘Kahrolsun İsrail’, ‘İsrail Kalleştir, Müslümanlar Kardeştir’, ‘İsrail Şaşırma, Sabrımızı Taşırma’ sloganları atan topluluk daha sonra Türk Telekom Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı.


ÇANAKKALE 
İSRAİL’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları, Çanakkale Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingle protesto edildi.
Çanakkale’deki demokratik kitle örgütlerinin 100’e yakın üyesi, İsrail’in Filistin halkı üzerindeki şiddet ve katliamlarını durdurması için saat 13.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Mitingte, yaşlı bir kadının elinde taşıdığı, ‘İşbirlikçi ABD Defol’ yazılı döviz dikkat çekti. Yaklaşık yarım saat süren miting olaysız sona erdi.

KARABÜK
KARABÜK'te Eğitimciler Birliği Sendikası üyeleri, İsrail'i protesto etti. Polis, megafonu alarak konuşmak isteyen alkollü bir kişiyi uzaklaştırdı. Eğitimciler Birliği Sendikası üyeleri ve aileleri, İsrail'i protesto etmek için Kemal Güneş Caddesi'nde toplandı. AKP Karabük İl Başkanı Ömer Ayan ve Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tom'un da katıldığı protesto gösterisine katılan yaklaşık 50 kişi, ‘Kahrolsun İsrail', ‘Müslüman uyuma Filistin'e sahip çık', ‘Filistin, ABD ve İsrail'e mezar olacak' ve ‘Filistin yalnız değilsin' sloganları atarak Karabük Belediyesi önüne kadar yürüdü. Basın açıklaması sırasında, kimliği öğrenilemeyen alkollü bir kişi megafonu alarak konuşmak isterken polisler tarafından uzaklaştırıldı. Açıklama sırasında bir kişi duygulanarak ağladı. Sendika üyeleri açıklama ardından dağıldı.

BUGÜN SP -"FİLİSTİNLE DAYANIŞMA MİTİNGİ" DÜZENLİYOR
Saadet Partisince, İstanbul’da, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenecek miting dolayısıyla, bugün bazı yolların trafiğe kapatılacağı bildirildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çağlayan Meydanı’nda yarın gerçekleştirilecek açık hava toplantısı dolayısıyla, saat 10.00’dan itibaren bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

Buna göre kapanacak yollar şöyle:  "Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr.Cemil Bengü,
İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun, Fırın Arkası, 1. Fırın  Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokakları.  Kasımpaşa’dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarına  katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarı’ndan Çağlayan istikametine katılım,  D-100’den Çağlayan katılımı, D-100’den Kasımpaşa katılımı, Vatan Caddesi Çağlayan  çıkışı, Mecidiyeköy’den Çağlayan’a gidiş Kuştepe Işıklar mevkisi, Şişli’den  Çağlayan’a gidiş Hürriyet Tepe Işıklar, Kağıthane Caddesi’nden Çağlayan’a çıkış,  Okmeydanı Kavşağı’ndan Darülaceze Caddesine çıkış, TEM Otoyolu’ndan Darülaceze  Caddesi’ne geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel  Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi Şişli gelişi, Şişli’den Çağlayan’a  geliş." 

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR
Kapanacak yollar sebebiyle sürücülerin kullanacakları alternatif güzergahlar ise şöyle:  "Kasımpaşa’dan-Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kağıthane yönünü, Okmeydanı’ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy İstikametini, D-100’den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarı’na gidecekler Okmeydanı ve Mecidiyeköy-Balmumcu
istikametini, Kağıthane’den-Çağlayan’a gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe yönünü, Vatan Caddesi’nden-Çağlayan’a  gidecekler, Kağıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy yönünü, Mecidiyeköy’den Çağlayan’a
gidecekler E-5 Karayolu veya Şişli yönünü, Şişli’den-Çağlayan’a gidecekler E-5  Karayolu’ndan Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu yönünü, Okmeydanı’ndan Mecidiyeköy’e  gidecekler E-5 Karayolu istikametini, TEM Otoyolu ve Okmeydanı’ndan Şişli’ye  gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy yönünü kullanabilecek.

SAKARYA

Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) üyelerince Kent Meydanı’nda düzenlenen Filistin’e destek mitingine çok sayıda kişi katıldı.
SADAKAT üyesi Serdar Doğan, yaptığı konuşmada, tüm dünyanın gözü önünde meydana gelen soykırımın bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.
Gazze’yi harabeye çeviren İsrail devletinin yaptığı zulmün her geçen gün arttığını bildiren Doğan, İsrail’in 6 aylık ateşkesin sonunda düzenlediği saldırıda sivil yerleşim birimlerine roket yağdırdığını ve Müslümanları katlettiğini kaydetti.
İsrail aleyhine slogan atıp bu ülkenin bayrağını yakan katılımcılar, olaysız dağıldı.


-VAN-

Van’da Cumhuriyet Caddesi Sanat Sokak’ta toplanan bir grup vatandaş, tekbir getirip slogan atarak saldırıyı protesto etti.
Gruptaki bazı kadınların kucağında Filistin’de yaşamını yitiren çocukları simgeleyen oyuncak bebekler taşıdığı görüldü.
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri, olaysız sona erdi.


-AĞRI-
Ağrı’da Cumhuriyet Caddesi Saat Kulesi etrafında düzenlenen mitinge çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi katıldı.
Gıyabi cenaze namazı kılınmasının ardından sivil toplum örgütleri adına basın açıklaması yapan Mustazaflar Derneği Ağrı Şube Başkanı Şaban Gökhan, tüm Müslümanları birlik olmaya davet etti.
Açıklamanın ardından, Filistin’de hayatını kaybeden çocukları temsilen bir çocuk, üzerine Filistin bayrağı örtülerek omuzlarda taşındı.


-ŞANLIURFA-
Şanlıurfa’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle oluşturulan Filistin’e Destek Platformu üyelerince düzenlenen mitinge katılanlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını kınadı.
Haleplibahçe semtinde şehirlerarası otobüs terminalinin yanındaki boş alanda toplanan vatandaşlar, miting alanına üst araması yapıldıktan sonra alındı.
"Bugün hepimiz Filistinliyiz", "Türkiye uyuma Filistin’e sahip çık", "Kahrolsun İsrail" yazılı dövizlerle mitingin yapıldığı alana giren grup tekbir getirerek İsrail aleyhine slogan attı.
Mitinge katılan bazı kadınların, üzerinde kan lekesi bulunan, kefene sarılı oyuncak bebek taşıdığı gözlendi.
Grup adına yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılar konusunda daha duyarlı ve net tutum sergilemesi gerektiği ifade edildi.
Açıklamanın ardından, ABD Başkanı George Bush’un fotoğrafını ve İsrail bayrağını ateşe veren grup, olaysız dağıldı.


-SAMSUN-

Samsun’da, Kadıköy Mahallesi’nde toplanan Sosyalist Parti üyesi grup, İsrail’i kınayan döviz ve pankartlar taşıyarak, İsrail aleyhine slogan atarak Ağabali Caddesi’ne yürüdü.
Burada grup adına açıklama yapan Sosyalist Parti Samsun İl Başkanı Savaş Karaduman, İsrail uçaklarının Gazze Şeridi’ni füze yağmuruna tuttuğunu ve Gazze’yi yerle bir ettiğini söyledi.
Karaduman, "Filistinli kardeşlerimizin öfkesi öfkemiz, ölenlerin ardından yaktıkları ağıtlar bizim ağıtlarımızdır. Şimdi Filistinli olmanın, Filistinli çocukların İsrail tanklarına fırlattığı taş olmanın ve Filistin halkıyla dayanışmanın tam zamanıdır" dedi.


-MUŞ-

Muş’ta saldırıları protesto eden grup, İsrail bayrağını yaktı.
Muş Alperen Ocakları tarafından Belediye Meydanı’nda düzenlenen gösteride, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılar protesto edildi.
Gösteriye katılanlar adına açıklama yapan Muş Alperen Ocakları Başkanı Abdullah Alptekin Has, İsrail’in saldırılarının tüm Müslümanları öfkelendirdiğini belirtti.
Saldırılara batılı ülkelerin tepki göstermemesini eleştiren Has, "Yarım asırdan fazladır görmediği vahşet, uğramadığı katliam kalmayan Filistin halkının yanındayız" dedi.
Filistin lehine slogan atılan gösteride İsrail bayrağı yakıldı, saldırılarda ölenler için dua edildi.


-YALOVA-

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Yalova Şubesi üyeleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.
Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin önünde basın açıklaması yapan gruba CHP Yalova Milletvekilli Muharrem İnce ve Yalova belediye başkan adayı Ertan Şener de destek verdi.
TGB Yalova Şube Başkanı Süleyman Dişlioğlu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınadıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Filistin halkı emperyalistlerin saldırısı altındadır. Bebek katilleri, masum Filistin halkının üzerine bomba yağdırmaktadır. İsrail’in Filistin halkına yaşattıkları vahşetten başka bir şey değildir. Asıl soykırım Orta Doğu’da yapılmaktadır. Gözlerini kan bürümüş, kan akıtmak için uydurma bahaneler bulan İsrail gibi bir ülkeye babalık eden ABD öncelikle kendi yaptığı soykırımların hesabını vermelidir."


-İZMİR-

MÜSİAD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Alagöz, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların sona ermesi ve bir daha tekrarlanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini bildirdi.
Öncelikle "İsrail hükümetinden insani duygularla bezenip yaptıklarından pişman olmasını bekleyerek derhal eylemlerini durdurması gibi çağrılara son vermek gerektiğini" ifade eden Alagöz, çağrıların komik kaldığını savundu.
Alagöz, saldırıların durdurulması için hükümete, medyaya, sivil toplum kuruluşlarına, uluslararası kuruluşlara ve toplumun her kesimine görev düştüğünü belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri