Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk heykeltraşları'na Pekin'den ödül

01 Haziran 2008 / 12:41
Çin'de düzenlenen 2008 Pekin Olimpiyatları Heykel Tasarım Yarışması'nda iki Türk heykeltıraş ödül aldı.
Başkent Pekin'de dün gece düzenlenen törende, Füge Demirok '8'in Gizemi', Ayhan Kayapınar ise 'Kadın' çalışmasıyla ödüle layık görüldü. 84 ülke ve bölgeden 3 bin eserin katıldığı yarışmada Demirok'a, '5.Ring Ödülü', Kayapınar'a ise özel ödül verildi.

Yarışmacıların 3 yıldır hazırlandığı yarışmaya 84 ülke ve bölgeden 3 bin eser katıldı. Yapılan elemeler sonunda seçici kurul, heykellerin 299'unu beğendi. Nihai elemede ise Demirok'un çalışmasının da aralarında bulunduğu 29 eser seçildi ve bu eserlerin Pekin Olimpiyat Parkı'nda kalıcı olarak sergilenmesine karar verildi.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Türk heykeltıraş Demirok, ödül aldığından dolayı mutlu olduğunu ve 2008 Pekin olimpiyatları'nda Türk sporcuların altın, gümüş ve bronz madalya almalarını arzuladığını ifade etti.

Törene katılan Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri ve Eşi Hatice Yurteri, Türk heykeltıraşları başarılarından dolayı kutladı. Altın, gümüş ve bronz madalya ödüllerin de sahiplerini bulduğu gecede olimpiyat temasını, Çin'in Sichuan eyaletinde 12 Mayıs'ta meydana gelen 8.0 büyülüğündeki depremle ilgili sunumlar bastırdı. Depremdeki askerlerin, gönüllülerin ve halkın yaptığı fedakarlıklar törenin büyük bölümünü oluşturdu. Yarışmacılara ödüllerini de deprem bölgesinden gelen asker, öğrenci ve öğretmeler verdi.

Tören sırasında konunun deprem ağırlıklı olması ve sadece Çince sunumlardan dolayı bazı yabancıların sıkıldığı gözlemlendi. Törende ayrıca olimpiyat meşalesini Everest tepesine çıkaran takımın üyelerine de ödüller verildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri