Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk insanının dindarlık boyutlarını ortaya koyan anket

16.09.2009 22:11
Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre halkın yüzde kaçı kendini dindar buluyor, yüzde kaçı oruç tutuyor?
Yapılan araştırmaya göre ramazanda oruç tutma oranı diğer ibadetlere göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de Ramazan orucunu düzenli olarak tutanların oranı yüzde sekseni buluyor.

Türkiye genelinde yapılan ankete göre halkın büyük kısmı kendisini dindar olarak tanımlıyor. Araştırma sonuşlarına göre halkın yüzde 79'u kendisini dindar sayıyor.

Kur'an'ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu, ANAR araştırma şirketine yaptırdığı anket çalışmasında çarpıcı sonuçlara ulaştı.

12 İlde 2 bin 224 denekle birebir görüşme yoluyla yapılan anketin en çarpıcı sonuçlarından biri de toplumun % 79.8'i kendisini 'dindar' olarak görürken, sadece % 4.9'unun düzenli olarak Kuran'ın mealini okuyor olması gerçeği.

DİNİN HAYATTAKİ YERİ ÇOK BÜYÜK

Dinin hayattaki yeri sorusuna çok önemli ve önemli cevap veren deneklerin oranı yaklaşık yüzde 98 oranında...

TOPLUMUN % 79'U KENDİNİ DİNDAR BULUYOR

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç ise ankete katılanların 'kendinizi dindar buluyor musunuz?' sorusuna verdikleri cevap. Ankete katılanların yaklaşık % 79'u kendini dindar bulduğunu ifade etti.

YÜZDE 65.6 CUMA'YA HER ZAMAN GİDİYOR

Düzenlenen ankette 'Cuma namazına gider misin' sorusuna deneklerin %65.6'sı düzenli olarak gittiklerini söylerken, Cuma namazına arada srada gittiklerini söyleyenlerin oranı 22.7...

RAMAZANDA ORUÇ TUTANLARIN ORANI...

Ankete katılanların % 79.3'ü Ramazan'da düzenli olarak oruç tuttuklarını söylerken, % 9.7'si kısmen tuttuğunu söylerken, sağlık sorunlarından dolayı oruç tutamayanların oranı ise % 3.4.

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri