Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk-İtalyan Üniversitesi Kuruluyor

07.02.2010 13:51
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye’de Bir Türk-İtalyan Üniversitesi Kurulması kararlaştırıldı.

Türk-İtalyan Üniversitesi kurulmasına ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye’de Bir Türk-İtalyan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşma” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.
Türkiye ile İtalya arasında Türk-İtalyan Üniversitesi kurulmasına dair imzalanan anlaşma, 17 Temmuz 1951’de Kültürel İşbirliği Anlaşması ve 22 Kasım 2007’de İstanbul'da imzalanmış olan Ortak Deklarasyondan hareketle gerçekleştirildi.
Anlaşmayla, Türk ve İtalyan dillerinde eğitim verecek bir üniversitenin, Türk mevzuatına uygun olarak İstanbul'da kurulması kararlaştırıldı.
Üniversite kuruluş aşamasında Mimarlık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi’nden oluşacak ve Komitenin önerisiyle üniversite Senatosu tarafından fakültelerin sayılarında ve isimlerinde değişiklik olabilecek.

-ÖĞRENCİLER NASIL SEÇİLECEK?-

Üniversiteye kabul edilecek toplam öğrenci sayısının yarısının Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM/ÖSS) Öğrenci Seçme Sınavını başarıyla geçen adaylardan seçileceği, diğer yarısının da İtalyan dilinde eğitim veren Türk liselerinden mezun olmuş veya mezun oldukları Türk liselerinde İtalyanca'yı seçmeli yabancı dil olarak okumuş olan Türk uyruklu öğrencilerin katılabileceği iştirak edebileceği özel bir sınav düzenlenerek seçileceği belirtildi.
Söz konusu sınava ise, ÖSYM/ÖSS sonucunda YÖK tarafından tespit edilen asgari puanı elde etmiş öğrencilerin katılabileceği de kaydedildi.

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri