Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Meclisi'nde Tehdit Savurdu

17.02.2010 07:44
ABD elçisi Jeffrey, "Ermenistan’la protokolleri onaylamazsanız, soykırım tasarısı komisyondan geçebilir” deyince Meclis'te ortalık karıştı.
ABD elçisi Jeffrey, Ermenistan’la protokolleri onaylamazsanız, soykırım tasarısı komisyondan geçebilir” deyince MHP’li Bölükbaşı çok sert çıktı

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ile komisyon üyeleri, dün TBMM’de ABD Büyükelçisi James Jeffrey ile 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Jeffrey’nin Türkçe konuşmayı denediği toplantıda gergin diyaloglar yaşandı.
Bazı üyeler her nisan ABD’nin Ermeni tasarısını gündeme getirip Türkiye’ye baskı uygulamasını eleştirirken, “ABD tasarıyı Türkiye’nin üzerinde demoklesin kılıcı gibi tutuyor. Yeter artık” dedi.

‘Protokolleri onaylayın’
Jeffrey de 4 Mart’ta ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda ele alınacak tasarının kabul edilme ihtimalini yüzde 50 olduğunu açıklayarak “Eğer kabul edilirse Türkiye-ABD ilişkilerine ağır etkileri olacaktır. Sayın Obama’nın Sayın Erdoğan’a 7 Aralık’ta anlattığı gibi çıkış yolu Ermenistan’la iyi ilişkiler kurmanız. Tek çıkış yolu Ermenistan’la uzlaşılan protokollerin onaylanmasıdır” dedi.

Bölükbaşı sert çıktı
Bu sözler üzerine MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı, “Ne demek istiyorsunuz? Söyledikleriniz örtülü tehdittir. Yaptığınız hukuka sığmaz. Biz de Türk hükümetinden ABD ile ilişkilerin dostça olmadığına ilişkin karar tasarısını TBMM’ye getirerek yürürlüğe sokmasını istiyoruz. Hükümet, Ermenistan’la protokolleri ya ‘hükümsüzdür’ deyip geri çekmeli ya da hemen getirip oylayıp topluca reddetmeliyiz” diye konuştu.
Jeffrey, CHP’li Şükrü Elekdağ’ın, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını analiz edip “Siz hâlâ bunu onaylamamızı mı istiyorsunuz” sorusuna yanıt veremedi. Jeffrey, kaygıları Washington’a ileteceğini kaydetti. (Milliyet)
 
Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri