Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Okulları NYT manşetinde

12 Mayıs 2008 / 02:24
Türk Okulları New York Times'ın manşetinde.

New York Times gazetesi, Türk gönüllülerin dünyanın dört bir yanında açtığı okulları manşetine taşıdı. Türk okullarının, çocuklarını aşırılıklardan korumak isteyen veliler için önemli bir alternatif haline geldiğini yazan gazette, Pakistan'ı örnek gösterdi.

'Pak-Türk' ismiyle anılan okulların büyük rağbet gördüğünü vurgulayan New York Times, mutedil İslami yaklaşımlarıyla öne çıkan Türk okullarının, ülkeyi değiştirmeye güçleri yetmese de, radikal dini anlayışların etkisini azaltacak bir yorum sunduklarına vurgu yaptı.

Okulların müfredatının İngilizce olduğunu, öğrencilere Shakespeare'in bile öğretildiği belirtti.

Times'ın haberine göre, Okullar, çocuklarının kimliklerini ve dini değerlerini yitirmeden modern eğitim almasını isteyen velilerden büyük ilgi görüyor.

Gazete, 'okulların fikir babası' olarak tanıttığı Fethullah Gülen'i ise şöyle tanımladı: "Vatandaşların ibadet hürriyetine sahip olduğu laik bir demokrasiden fazlasını istemediğini söyleyen bir milliyetçi."

Gülen'in, "Bilim olmadan din radikalliğe dönüşür. Dinsiz bilim ise kördür, dünyayı tehlikeye sürükler" yaklaşımına atıf yapan gazete, "Türk okulları, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1920'li yıllarda halifeliği kaldırmasından sonra modern şeklini alan Türk sufiliğini hayata geçiriyor." dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri