Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Okulları Tanzanya'nın Gururu!

03.09.2009 01:58
Türk okullarının başarısı Tanzanya'nın gururu oldu...
Tanzanya'da faaliyet gösteren 1350 öğrencinin eğitim gördüğü 4 Türk okulu, Afrika genelindeki bilim olimpiyatlarındaki başarılarıyla ülkenin gururu oldu. Türk okullarının Afrika genelindeki başarısını baz alan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete, Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi ve daha birçok üst düzey bürokrat, çocuklarını bu okullara kaydettirdi.
Başkent Darüsselam'daki Feza Erkek Koleji'nin Müdürü İbrahim Bıçakçı, ülkedeki ilk Türk okulunun 1998 yılında 20 öğrenciyle eğitime başladığını, Tanzanya devletinin tahsis ettiği arazilere kurulan yeni okullarla birlikte şu anda 1350 civarında öğrenciye ulaştıklarını kaydetti.
Türk okullarının çok kısa bir sürede ülkede ismini duyurduğunu, Tanzanya devletinin hazırladığı ortaokulu ve liseyi bitirme sınavlarında ilk sıralarda yer aldıklarını anlatan Bıçakçı şöyle konuştu:
"Bu başarılardan dolayı çok kısa sürede ülke insanlarının dikkatini çektik. Okullarımıza aşırı bir talep var. 72 öğrenci alacağımız bir okulumuza 2 bin öğrenci başvurdu. Okullarımızın bu başarısı devletin üst kademesindeki kişilerin de çocuklarını bize göndermesine neden oldu. Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete'nin kızı Mwanaasha Kikwete, kız kolejimizde birinci sınıf öğrencisi. Tanzanya Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi'nin çocuğu, Milli Eğitim Bakanı'nın torunu, birçok müsteşarın, üst düzey bürokratın çocukları okullarımızda eğitim görüyor."
Tanzanya'ya bağlı özerk ada Zanzibar'daki Feza Anaokulları Müdürü Ahmet Börekçi ise 90 öğrencinin eğitim gördüğü okullarının kısa sürede adada dikkatleri ü zerine çektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin okula teşekkür belgesi verdiğini söyledi.
Yaklaşık 40 milyonluk nüfusuyla kara kıta Afrika'nın sakin ülkelerinden biri olan Tanzanya'da 4 Türk okulunun bulunduğunu ve bu okullarda yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydeden Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Dr. Sander Gürbüz ise şöyle konuştu:
"Türkiye'de yüksek öğrenim görmüş 250 civarında Tanzanyalı var. Bu kişilerle belli aralıklarla bir araya geliyoruz. Tanzanya'da Türkçe konuşuyoruz. Bu çok güzel bir şey. Türkiye'de eğitim gören ve Türkçe konuşanlardan biri de ülkenin Milli Savunma Bakanı Hüseyin Mwinyi. Türkçe konuşan başhekimler, bürokratlar var.
4 tane Türk okulumuz var. 1500 kadar talebe okuyor. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile birlikte ziyaret ettik. Çok güzel tablolar. Zenci çocuklar Türkçe konuşuyor, zeybek oynuyor. Çok kaliteli eğitim veriliyor. Afrika'da düzenlenen bilim olimpiyatlarında Türk okulları sürekli birincilik, ikincilik elde ediyor. Tanzanyalı bakanlar çocuklarının Türk okullarına alınması için bizden ricada bulunuyorlar."
Gürbüz, TBMM'deki Türkiye-Tanzanya Dostluk Grubu'nun bu ülkede Türk üniversitesi açma projeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 15030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri