Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk okulu gururlandırdı

27 Mayıs 2008 / 10:02
Bilim olimpiyatlarında altın madalya alan Türk okulu, Irak'ın gururu oldu.

Irak'ta 2003'teki Amerikan işgali sonrası devam eden şiddet olaylarına rağmen Türk müteşebbislerin bu ülkede açtığı okullar başarıyla eğitimlerine devam ediyor.

Uluslararası yarışmalara katılarak yurtdışında da Irak'ın gururu olan bu okullar, 9-12 Mayıs tarihlerinde Bosna-Hersek'te yapılan bilim olimpiyatında bir başarıya daha imza attı. Erbil kentindeki Irak Özel Nilüfer Kız Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği "Sihirli Ayakkabı Projesi", 18 ülkeden 100 proje arasında birinci olarak altın madalya aldı.

Olimpiyatta birinci olan projeyle üretilen ve özellikle romatizma tedavisi ile çok soğuk ve sıcak bölgede yaşayanlar için ideal olan "klimalı" ayakkabı, 9 voltluk pille çalışıyor ve ayağı mevsime göre sıcak veya serin tutuyor. Projeyi gerçekleştiren Zine Zivar Ahmet ile Dina Dara Ömer isimli Iraklı lise 1 öğrencileri, ülkelerinin de gündemlerine oturdu. Projeyi, sadece Iraklıları değil, tüm insanları düşünerek geliştirdiklerini anlatan Zine Zivar Ahmet, "Yaşadığımız yer çok sıcak. Düşündük; yazları insanlar zorluk çekiyor ve bu ayakkabı projesi aklımıza geldi. Bu ayakkabı romatizma hastaları için çok yararlı. Biliyorsunuz romatizma hastalarının ayaklarını daima sıcak tutmaları gerekiyor. Bu da onlar için iyi bir şey." dedi. Dina Dara Ömer ise, "Özel iletkenden yapılan bir jeneratör sistemine pili takıyor ve ayakkabının içine yerleştiriyoruz. Bosna'da 18 ülke arasında altın madalya aldık. Çok sevinçliyiz. Çünkü 1 ay boyunca her gün 4 saat çalıştık. Emeğimizin karşılığını aldık." diye konuştu. Öğrencileri olimpiyata hazırlayan Özel Nilüfer Kız Lisesi fizik öğretmeni Songül Arslan ise Irak'ın uluslararası alanda başarı ile temsil edildiğini belirterek, "Savaş, Irak'ı etkilemesine rağmen eğitim başarı ile devam ediyor. Irak'ta mevcut olan bu özel okullar, ülkeyi olimpiyatlarda temsil edip Irak'ın dünyaya bakan çehresini değiştiriyor." tespitinde bulundu. Irak'ta 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk okulları, ülkedeki en iyi eğitim kurumları arasında gösteriliyor. Türk okulları, Erbil ve Süleymaniye kentlerinde 8 şube ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Zaman - M. Alihan Hasanoğlu

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri