Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türklerden devrim gibi buluş

15.08.2010 15:56
Türk Bilim insanları, petrole alternatif yeni enerji kaynakları geliştirerek devrim niteliğinde iki buluşa imza attı

Koç Üniversitesi (KÜ) Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Can Erkey, her türlü motorlu araçta kullanılabilecek hidrojen ve havadan elektrik üreten yüzde 100 çevreci yeni bir yakıt pili üretti. Erkey ayrıca hidrojene gerek kalmadan metil alkol ve havanın karışımıyla elektrik üreten metanol yakıt pilini geliştirerek kendi projesini bir adım daha ileri taşıdı. İçten yanmalı motorlardan daha yüksek verimle ve daha az atıkla, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir elektrokimyasal alet olan yakıt pili, sürekli hidrojen verildiği takdirde hiç bitmiyor. Petrolün 50-60 sene sonra biteceğine değinen Prof. Erkey, bu enerjinin yerine kullanılacak alternatif yakıt türü olarak hidrojenin öngörüldüğünü belirtti.

SU BUHARI ÇIKARIYOR

Erkey, bu yakıt türünün dışarıya buhar halinde su verdiği için çevreye hiçbir zararının olmayacağını, buna rağmen veriminin daha yüksek olacağını vurguladı. Erkey, "Fosil kaynaklı yakıtlar tüketen motorlarda o yakıtın sadece yüzde 15'i kullanılıyor. Gerisi ısı olarak dışarı çıkıyor. Bu sistemle oran yüzde 60'a çıkacak" dedi. Hidrojenin de bugün fosil yakıtlarından üretildiğini hatırlatan Erkey şunları söyledi: "Metan, su ile reaksiyona uğratılarak hidrojen üretiliyor. Ve bu yine fosil yakıtlarından üretildiği için fosil yakıtlar bittiğinde hidrojen de bitecek anlamına geliyor."

TESTLER SÜRÜYOR

Prof. Can Erkey, hidrojene gerek kalmadan enerji üreten bir yakıt pili üreterek projesini bir üst seviyeye taşıdı. Doğrudan metanol yakıt pili adını verdiği sistemde metil alkol ile havanın karışımı ile elektrik üretmek mümkün oluyor. Yakıt pillerinin 10 yıl sonra içten yanmalı motorların yerini alacağını aktaran Erkey, "Şu anda bunları test ediyoruz ve değişik alaşımlarına bakıyoruz. Nasıl daha iyi ve ucuz enerji üretilir onun üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı

Bu haber toplam 3330 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri