Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk: PKK, Kürtlere zarar veriyor

15 Mayıs 2008 / 08:26
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk: PKK, Kürtlere zarar veriyor.

Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmek üzere geçen hafta Irak'a giden DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin internet sitesine dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kürtçe yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gelişmeleri değerlendiren Türk, bir soru üzerine terör örgütü PKK'ya yönelik kişisel düşüncelerini açıkladı.

DTP Grup Başkanı, "PKK'nın silahlı mücadelesi Kürtlere zarar veriyor ve askerin elini güçlendiriyor. Ama PKK da diyor ki, 'önüme bir siyasi proje getirin, silahı bırakayım'. Böyle bir proje ortaya konulmuyor ve barışçı bir ortam hazırlanmıyor." dedi. Türkiye'deki bazı siyasi kesimlerin şiddetten beslendiğini de ileri süren Türk, Kürt kimliğinin ve dilinin tanınması için adım atılması durumunda çatışmaların durdurulması için mücadele vereceklerini savundu: "Eğer devlet, sorunu askerî yolla çözmekte ısrar ediyorsa, bir şey yapamayız. Siyasi çözüm ve proje ortaya getirilirse ve PKK savaşı durdurmazsa biz de PKK'ya karşı çıkarız."

Konuşmasında örgütün silahlı yapısıyla Türkiye'de askerin elini güçlendirdiğini anlatan Türk, hükümetin siyasi bir proje hazırlaması durumunda PKK'ya karşı net bir tavır alabileceklerini belirtti. Türk, terör örgütünün de siyasi proje olması durumunda silahı bırakacağını ileri sürdü. Talabani liderliğindeki KYB'nin internet sitesinde yer alan ses bandında Türk, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değindi. Abdullah Gül'ü desteklediklerini ancak 'Kürtlerle İslamcılar bir araya geldi' dedirtmemek için lehte oy kullanmadıklarını vurgulayan DTP Grup Başkanı, "Biz kendisine 367'yi bulmaları halinde destek vereceğimizi söyledik. 'Bu sayıyı bulmazsanız size destek versek de işe yaramaz.' dedik. Kendisi de bu konuda ısrar etmedi." dedi. AK Parti'nin Kürt sorunu konusunda devletin resmî politikasının ötesine gidemediğini savunan Türk, askerin Türkiye siyaseti üzerinde çok güçlü olduğu görüşünü dile getirdi.

Zaman - Habib Güler

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri