Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte huzurlarınızda ilk Türk robotu Suralp

14.10.2010 13:01
Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP tanıtıldı. Tanıtımda dans gösterisi yapan, boş kutuyu çöpe atan SURALP şimdilik sorulara başını sallıyor. 1 milyon dolara mal olan robot yakında konuşacak da.

Oktay Yıldırım'ın haberi

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP tanıtıldı.Doç. Dr. Kemalettin Erbatur, Sabancı Üniversitesi Robot Araştırmaları Laboratuvar Platformu'nun kısaltmasından adını alan SURALP'in hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti.

İNSAN GİBİ HAKERET EDİYOR

SURALP'in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, SURALP için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi. Doç. Dr. Erbatur, 'SURALP'in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, robotun bacaklarında ve kollarında 6'şar eklem bulunduğunu söyledi. Tanıtımda, Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye verdi. Ardından boş kutuyu alarak, yanındaki çöp kutusuna attı. Aynı zamanda dans eden robot, konuşma fonksiyonları gelişmediği için şimdilik sorulara başıyla cevap veriyor

Yenisafak.com.tr

Bu haber toplam 2772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri