Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Telekom'dan istihdam atağı

09.03.2009 21:36
2009’da da büyümeye devam edecek olan Türk Telekom, özellikle Anadolu’da yarattığı boş pozisyonlarla mühendis ve teknikerler için cazibe merkezi haline gelmiş durumda…
Toplam 30 binden fazla kişiyi istihdam eden Türk Telekom, 2008’in son aylarında yaptığı 2 bin 100 kişilik eleman alımıyla dikkat çekmişti.

Son olarak açık pozisyonları için 100 binin üzerinde başvuru alan ve web sitesi üzerinden CV toplamaya devam eden Türk Telekom’un büyüme planları sürüyor.

Türk Telekom İnsan Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt, bu kadar ilgi görmelerini marka değeri ile açıklamanın yeterli olmadığı görüşünde. Bozkurt, 81 ilde faaliyet gösteren Türk Telekom’un Anadolu’da yarattığı istihdam olanakları ile iş arayanların gözdesi olmalarını sağladığını düşünüyor.

17 yıl aradan sonra Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirilmek üzere mühendis ve tekniker istihdam eden Türk Telekom, ekonomik kriz gibi nedenlerle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşamak istemeyen, kişiler için önemli bir fırsat yaratıyor. Şirketin web sitesine gelen başvurular da bunu kanıtlar nitelikte. İş başvurularının önemli bir bölümünü İstanbul dışından alan şirket, işe alımlar sırasında yapılan mülakatlarda da adaylara hangi ili tercih ettiklerini soruyor. O adayda karar kılındığı takdirde de tercih ettiği şehre yönlendiriliyor.

Adaylara nerede çalışmak istediklerine göre tercih yaptırdıklarını anlatan Bozkurt, “İşe alımlarda şehir tercihlerine önem verdik ve adayların isteklerine göre tercih yaptırdık. Örneğin, bir aday Uşak’ta çalışmak istiyorsa ona o bölgedeki imkânlar doğrultusunda seçenekler yaratmaya çalıştık” diyor.

2009’un rotasını ihtiyaçlar belirleyecek…
Geçen yıl yapılan alım duyurusunun ardından 4 bin 800’ü mühendis ve 8 bin 200’ü tekniker olmak üzere toplam 13 bin başvuru alınmış. Anadolu Üniversitesi tarafından Türk Telekom için özel olarak hazırlanan seçme sınavları ile başlayan süreçte, 21 farklı grupta 63 seçicinin aktif olarak görev aldığı mülakatlarla 2 bin 100 mühendis ve tekniker seçilmiş. 2009 yılında da ihtiyaçları doğrultusunda hareket edeceklerini söyleyen Bozkurt, yeni iş modelleri ve teknolojilerle büyümeye devam etme hedefinde olduklarını vurguluyor.

Telekom’a “Silikon” etkisi…
Türk Telekom, Anadolu’daki istihdam olanakları dışında dünyanın önde gelen şirketlerinde uzun yıllar önemli tecrübeler edinmiş isimleri de kadrolarına dâhil etti. Bozkurt, gerek yönetici kadro gerekse çalışanlar arasında yurtdışı deneyiminden sonra Türkiye’ye dönen pek çok eleman bulunduğunun altını çiziyor. Yalnızca Türk Telekom’un genel müdür yardımcıları ve direktörlerden oluşan üst yönetimi arasında, çoğunlukla ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye dönen 10 yönetici görev yapıyor. Bu yöneticiler Accenture, AMD, Deloitte Touche, Deutsche Telekom, Merryl Lynch, Nokia Siemens, Real Estate ve SAP gibi şirketlerden gelmiş.

KRİZ ZAMANLARINDA ANADOLU ŞEHİRLERİ İLK TERCİH…
“Bu iş sayesinde nişanlandım”
Abdülkadir Yüzgeç
Medeni Hali: Bekâr
Yaş: 26
Eğitim: Sakarya Üniversitesi
Bölüm: Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Oryantasyon programına Hakkâri’den katılıyorum. Türk Telekom bünyesindeki görev yerim de yine Hakkâri olacak. Kriz döneminde olmamıza rağmen bu iş imkânı sayesinde nişanlanabildim, seneye de evleneceğim. Bu eğitim ilerideki kariyerim için de umut aşıladı. İşe girerken karşılaştığım oryantasyon programları tıpkı bir hoş geldin partisi gibiydi. Hepimizi çok heyecanlandırdı. İki günde şunu çok iyi anladık ki bu eğitimler iş hayatımız boyunca devam edecek.

“Referans mektubumu İlkokul öğretmenim yazdı”
İlker Tuna
Medeni Hali: Bekâr
Yaş: 23
Eğitim: Konya Selçuk Üniversitesi
Bölüm: Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Oryantasyona Konya’dan katılıyorum. Bu program benim için çok faydalı oldu. İş bulabildiğim için çok mutluyum. Şu sıralar çalışmak herkese nasip olmuyor. Referans mektubumu Türk Telekom’da çalışmamı çok isteyen ilkokul öğretmenim yazdı. Şimdi nedenini daha iyi anlıyorum.
Bu haber toplam 4528 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri