Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Tipi Ucak Geliyor

03.03.2010 01:01
İki aşamalı üretim planı hazırlandı. Bir firmaya görev verilecek 50-70 koltuklu uçak üretilecek.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretim hedefi kapsamında iki aşamalı stratejisini netleştirdi. Buna göre ilk yerli uçak üretimi yabancı lisans alınıp üç yıl içerisinde 50-70 koltuklu bölgesel uçaklarla başlayacak.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretim stratejisini belirledi. Birinci aşamada, 3 yıl içinde yabancı bir üreticinin lisansıyla küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. İkinci aşamada 1 milyar dolar Araştırma-Geliştirme (AR-GE) harcamasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında tasarımı ve motoruyla özgün Türk uçağı gökyüzünde süzülecek. Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretme hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaları hızlandırdı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, asker-sivil tüm tarafların katılımıyla geniş kapsamlı bir toplantı yapılacağını vurgulayarak, bu alanda Türkiye’nin sahip olduğu insan kaynağı, deneyim, birikim ve diğer teknik altyapının bir araya getirileceğini söyledi.

TÜRK TİPİ UÇAK 100. YILA

Yıldırım, “Bu askeridir, bu özeldir bu sivildir, bu kamudur ayrımı yapmaksızın, yapılan her şey bizim değerimiz, bizim kaynağımızdır. Onları kullanıp bu işi yapmak istiyoruz” dedi. İkinci aşamada özgün tasarım ve motoruyla ‘Türk malı’ uçak gündeme gelecek. Bu amaçla 9 yıla yayılan AR-GE çalışmaları yapılacak. AR-GE için 1 milyar dolar harcanacak. Geliştirilen özgün proje, uluslararası kurumlara sunulacak. Akreditasyon işlemleri ve tip onayları tamamlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, tasarımı ve motoruyla özgün ‘Türk malı’ uçak gökyüzünde süzülecek.

İKİ AŞAMALI PLAN

ÖNCE LİSANSLA ÜRETİM
:

Kısa vadede, yabancı bir üreticiden lisans alınacak. Bu lisansla bölgesel, küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. Bunun için öngörülen süre 2 ya da en fazla 3 yıl.

TÜRK TİPİ UÇAK:

İkinci aşamada, Türkiye’nin özgün uçak modeli için kollar sıvanacak. 9 yıllık bir dönemde 1 milyar dolar Ar- Ge harcaması yapılacak. Hedef, T.C’nin 100’üncü yılına yetiştirmek.

SÜREKLİ PARA VERMEKLE OLMAZ

Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’nin uçak üretim stratejisi iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, yabancı bir üreticiden lisans alınacak. Bu lisansla bölgesel, küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. Bunun için öngörülen süre 2-3 yıl. Ulaştırma Bakanlığı, lisans için değişik şirketlerle temasa geçti.

Bakan Yıldırım, lisansla ilgili çalışmalar konusunda, “Bu çalışmalar sürdüğü için bir şey söylemiyorum” diyerek ayrıntılı bilgi vermedi. Lisans alıp, uçak üretmekle işin bitmediğine dikkat çeken Binali Yıldırım, “Ondan önce yerli imkânları, bu işe

katılacakları, bu işin imalatından sonra kullanım yerlerini, pazarlama imkânlarını bulmanız ve araştırmanız gerekiyor. Bunları ayarlayacaksınız ki hadi çıktık tıkandık, yapamadık ya da alıcı bulamadık. Bunlar sürekli para vermekle de olmaz” dedi.
 

Bu haber toplam 1976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri